We współczesnym świecie stres dotyka w większym lub mniejszym stopniu wszystkich. Stres może motywować i pobudzać do działania, jednak zdecydowanie częściej ma on negatywne konsekwencje. Stres ma nie tylko zły wpływ na psychikę ale również na stan naszego zdrowia. Nie należy jednak próbować zupełnie się go pozbyć. Trzeba jednak umieć dobrze nim zarządzać. Co więc zrobić aby unikać stresu?

Stres jest bezużyteczny

Stres utrudnia funkcjonowanie organizmu w bardzo wielu sytuacjach. Ciągłe życie w biegu, rozmowa o pracę, egzamin na studiach – to wydarzenia, w których nasz organizm wchodzi na wyższy poziom stresu. Spocone dłonie, nerwowy dialog w głowie, napięcie mięśni, wszystko to jest objawem stresu. Można się jednak tego wszystkiego pozbyć. 

Śmiej się 

Śmiech to zdrowie. Uwalnia on ciało od napięć i rozluźnia cały organizm. Nie można jednocześnie szczerze się śmiać i odczuwać stres. Co ciekawe, nawet sztuczny uśmiech powoduje uwalnianie się endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie, dlatego warto śmiać się jak najczęściej. 

Zidentyfikuj stresory

Wyeliminowanie z życia stresu wymaga zastanowienia się co Cię stresuje najbardziej w ciągu dnia. Poświęć 10 minut i wypisz wszystko co Cię stresuje. Mogą to być ludzie, sytuacje czy czynności. Przeanalizuj każdy stresor z osobna i zastanów się czy jest możliwość aby wyeliminować go z twojego życia. Jeśli nie da się go po prostu wyrzucić, zastanów się jak możesz zapobiegać stresującym sytuacjom. Stresują Cię korki w drodze do pracy? Może od teraz zaczniesz wybierać trasy gdzie nie tworzą się korki albo wyjedziesz z domu na tyle wcześnie by zawsze zdążyć na czas. 

Weź odpowiedzialność

Na twojej liście stresorów na pewno zostały jakieś elementy, jeśli nie da się ich pozbyć, trzeba zmienić podejście. Na początek musisz wziąć odpowiedzialność za swój stres. Musisz sobie uświadomić, że to nie rzeczy czy sytuacje Cię stresują ale Ty się nimi stresujesz. To ogromna różnica. Jeżeli pozwoliłeś na stres, to oznacza, że pozwoliłeś na to by coś Cię zdenerwowało. Warto więc pamiętać, że jeśli się stresujesz to sam na to pozwalasz. Można to jednak zmienić biorąc odpowiedzialność za swój stan emocjonalny. 

Medytuj

Ćwiczenia relaksacyjne to fantastyczny sposób na zmniejszenie poziomu stresu do minimum. Medytacja trzy razy w tygodniu sprawi, że już po dwóch miesiącach takich ćwiczeń będziesz bardziej odporny na stres. Badania udowodniły, że ćwiczenia relaksacyjne znacznie obniżają średni poziom kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie. Oprócz zmniejszenia poziomu stresu takie ćwiczenia mają także inne korzyści takie jak poprawa pamięci czy lepsza koncentracja. 

Wykorzystaj techniki NLP

Ludzie stresują się często nawet wtedy gdy nie znajdują się w typowo stresującej sytuacji. Tak się zdarza, ponieważ ludzie sami się nakręcają mówiąc w nerwowy sposób czy mając same czarne i nieprzyjemne myśli. Warto jednak pamiętać, że myśli są ściśle związane z fizjologią gdy myślisz o rzeczach stresujących twoje ciało się stresuje. To wtedy wydziela się kortyzol, mięśnie zaczynają się napinać a czoło się marszczy. Dlatego tak istotna jest zmiana strategii myślenia i pozbycie się negatywnych myśli lub zamiana ich na te pozytywne. Organizm będzie wtedy odpowiadał odprężeniem i wyluzowaniem. 

Uporządkuj swoje otoczenie

Nieważne w domu czy w pracy – bałagan stresuje. Nerwowe szukanie dokumentów, kluczyków do auta czy telefonu natychmiast powoduje wydzielanie kortyzolu w naszym organizmie. Poza tym nawet jeśli akurat niczego nie zgubiliśmy to sam bałagan wprowadza do życia chaos, warto więc dbać o porządek. Zorganizuj więc przestrzeń, w której pracujesz lub odpoczywasz. Twój umysł będzie mógł się wtedy dużo łatwiej odprężyć.

Ucinaj drzemki

Drzemki, podobnie jak medytacja obniżają poziom kortyzolu w organizmie. Ponadto często stres wynika właśnie ze zbyt małej ilości snu. Można jednak to nadrobić, ucinając sobie zaledwie 15 – minutową drzemkę w ciągu dnia. 

Zajmuj się tylko jedną rzeczą

Zajmowanie się kilkoma czynnościami naraz może wprowadzić do życia bardzo wiele stresu. Dlatego staraj się nie brać na siebie zbyt wiele naraz i zawsze zajmuj się tylko jedną rzeczą. Mniejsza ilość stresu to nie jedyna korzyść z takiego podejścia. Kiedy zajmujesz się jedną rzeczą naraz to poświęcisz jej więcej uwagi i wykonasz ją po prostu lepiej. 

Uprawiaj sport

Sport jest koniecznością jeśli często się stresujesz. Aktywność fizyczna sprawia, że w organizmie wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Poza tym sport korzystnie wpływa na zdrowie. Choroby t potrafią być wielkim źródłem stresu, dlatego warto im zapobiegać, zamiast później leczyć.