Współczesny świat oszalał na punkcie ćwiczeń i zdrowego stylu odżywiania. Presja posiadania szczupłej sylwetki jest obecnie tak wielka, że nawet dwa czy trzy kilogramy nadwagi potrafią wpędzić w kompleksy. Regularne uczęszczanie do klubu sportowego staje się częścią życia coraz większej liczby Polaków, a brak regularnych sportowych treningów powoli zaczyna być towarzyskim faux pas.

Dieta

Początkujący sportowcy jednak bardzo często zapominają, że podstawą posiadania pięknej i przede wszystkim zdrowej sylwetki jest połączenie sportu z dietą. Decydując się na wpuszczenie do swojego życia sportu trzeba być gotowym na wprowadzenie modyfikacji również w swojej diecie. Jeżeli chcemy aby sport poprawił nie tylko naszą kondycję i sylwetkę ale także zdrowie niezbędne będzie połączenie go ze zbilansowaną i pełnowartościową dietą. Niestety nawet w sytuacji kiedy już j zdecydujemy się przykładać większą uwagę do diety to często niestety popełniamy sporo błędów zaburzających optymalną drogę do sukcesu. 

Zasady zdrowego odżywiania

Zarówno podczas stosowania diety jak i kiedy nie przejmujemy się zbytnio naszym odżywieniem, powinno się dostarczyć organizmowi 4-5 posiłków dziennie (trzy większe i dwa małe). Czas przerwy pomiędzy jedzeniem posiłków nie powinien być dłuższy niż 3-3,5 godziny. Co istotne, należy pamiętać, że e nie chodzi o zwiększanie ilości jedzenia tylko o komponowanie niedużych posiłków lub przekąsek. Dzień zawsze należy zacząć od śniadania, gdyż osoby, które nie jedzą tego posiłku często przejadają się w ciągu dnia i gromadzą niechciane kilogramy. Często popełnianym błędem jest także komponowanie diety niskokalorycznej a nie niskotłuszczowej. Popularnym zachowaniem wśród początkujących sportowców jest zbyt radykalne zmniejszenie kaloryczności diety – o wiele za duże w stosunku do rzeczywistego zapotrzebowania na energię, mimo że, podczas regularnych ćwiczeń nasz organizm potrzebuje dodatkowej dawki energii. Odpowiednia dieta dla osób ćwiczących, które chcą  zrzucić kilka kilogramów powinna zawierać średnio około 1800 kcal dziennie, jednak najlepiej jest obliczyć indywidualne dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. 

Trening bez diety

A czy jest zatem sens uprawiać sport bez diety? Oczywiście, że tak, mimo że różne teksty w magazynach fitness, forach, grupach czy poradnikach mogą sugerować, że dieta jest ważniejsza niż trening. Ma to jednak przyczynę – niestety często po rozpoczęciu uprawiania sportu zaczynamy pozwalać sobie na więcej w kwestii jedzenia. Wydaje nam się, że skoro trenujemy, to możemy jeść dużo więcej, co sprawia, że osoby odchudzające się nie tylko nie mają efektów, ale często tyją.

Dieta a suplementy

A co suplementami diety, czy warto je stosować? Odpowiedź brzmi – to zależy. Sama kwestia zasadności i bezpieczeństwa suplementacji w sporcie wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Niektórym osobom tabletki i proszki kojarzą się z niebezpiecznym dla zdrowia dopingiem, innym ze sztuczną żywnością nafaszerowaną chemią. Podstawą stosowania suplementów diety jest samoświadomość. Początkującym sportowcom nie poleca się ich przede wszystkim dlatego, że najpierw trzeba poznać siebie, zobaczyć w jaki sposób organizm reaguje na określony rodzaj treningu czy diety. Trzeba więc zrobić wszystko, aby osiągnąć efekt w sposób jak najbardziej naturalny, ale jeżeli dajesz z siebie 100% i nadal nie ma odpowiednich efektów – sięgnij po wspomagacze. Suplementy diety są rozwiązaniem idealnym kiedy wszystkie pozostałe rozwiązania zdążyły już zawieść. Zdarza się, że mimo zaangażowania, samą dietą i ćwiczeniami wymarzonych efektów nie osiągniemy. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zadaniem suplementów nie jest magiczne stworzenie idealnej sylwetki czy wyrobienie kondycji zawodowego sportowca. Efekty będą sumą pracy, którą wykonasz samodzielnie oraz działania tych środków.

Skutki uboczne suplementów

Wokół suplementacji diety pojawiło się wiele mitów związanych między innymi ze skutkami ubocznymi, które rzekomo powodują. Często jest jednak tylko mit, ponieważ większość środków jest naturalnie syntetyzowana przez organizm, co minimalizuje ryzyko ich wystąpienia. Kluczową kwestią przy stosowaniu suplementów jest rozwaga. Przede wszystkim trzeba zastanowić się czy dodatkowe wspomagacze rzeczywiście są nam potrzebne, a jeśli tak, to jakie i jak je stosować. Dobrym rozwiązaniem jest także konsultacja z lekarzem przed włączeniem suplementów do diety. Należy także jednak pamiętać ,żeby nie dać się zwariować! 

Podejmowana regularnie aktywność fizyczna to pierwszy krok ku lepszemu samopoczuciu, pięknej sylwetce oraz poprawie stanu zdrowia. Dobrze dobrana dieta nie tylko pomoże efektywnie schudnąć, ale również poprawi samopoczucie i co istotne zaoszczędzi masę czasu i pieniędzy na odwiedzanie specjalistów od różnych schorzeń w przyszłości. Należy jednak pamiętać, że każdy z nas jest tylko człowiekiem i będzie popełniał błędy.