Każdy człowiek wie, że najlepszym sposobem na utrzymanie szczupłej i zdrowej sylwetki są regularne ćwiczenia. Moda na sport i zdrowy styl życia rozwija się w błyskawicznym tempie. Biegamy, jeździmy na rowerze, pływamy, uczęszczamy na zajęcia fitness, ćwiczymy na siłowni, chodzimy na crossfit, jogę i pilates. Chodzenie do klubu fitness stało się częścią naszego życia, a nie uprawianie żadnego sportu stało się towarzyskim obciachem. Świat po prostu oszalał na punkcie sportu. Zaczynając naszą przygodę z regularnymi treningami pamiętajmy jednak, że przede wszystkim powinien one być bezpieczne. 

Wiedza

Trening musi być przede wszystkim bezpieczny. To najważniejsza zasada uprawiania sportu. Aby tak było należy jednak posiadać odpowiednią wiedzę. Jak ją zdobyć i zacząć ćwiczyć nie tylko efektywnie ale także bezpiecznie. Istnieje na to kilka sposobów. Po pierwsze można spotkać się z indywidualnym trenerem, który pokaże nam podstawy danego sportu. Jest to jednak dosyć droga opcja, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy (a przecież właśnie wtedy najcześciej potrzebna jest pomoc) i nie wiemy czy dany sport nie stanie się tylko chwilowym hobby. O wiele tańszym sposobem jest zakup webinaru, który pozwoli zaznajomić się z różnymi schematami treningów oraz zasadami prawidłowej periodyzacji. Webinary są coraz popularniejsze we wszystkich branżach, dlaczego więc nie wykorzystać ich do treningu. W dobrze stworzonym webinarze wiedzę można uzyskać od wysokiej klasy specjalistów i sportowców. Jest to jednak dużo mniejszy koszt niż w przypadku indywidualnego treningu. 

Jak zacząć?

Przed rozpoczęciem swojej przygody ze sportem należy udać się do lekarza i skontrolować stan zdrowia, zwłaszcza gdy od dłuższego czasu prowadzisz typowo siedzący tryb życia lub jesteś osobą starszą. Żeby trening był bezpieczny, warto sprawdzić, czy organizm jest gotowy podjąć wysiłek. Lekarz powinien zlecić morfologię, ogólne badanie moczu oraz sprawdzić poziom hormonów tarczycy. Nie zaszkodzi także zrobienie EKG serca i rozmowa z lekarzem pierwszego kontaktu, o ogólnym samopoczuciu.

Odpowiedni strój

Zaczynając jakąkolwiek formę treningu należy pamiętać o odpowiednim stroju, a przede wszystkim obuwiu. Najlepiej wybrać odpowiednio dopasowane, sportowe buty. Specjaliście nie polecają ćwiczeń w skarpetkach lub boso, ponieważ staw skokowy nie jest wtedy w żaden sposób chroniony.

Należy także pamiętać, że nie wolno ćwiczyć na czczo, ponieważ mięśnie czerpią energię z tkanki tłuszczowej tylko wtedy jeśli mają dostęp do węglowodanów. Zasada ta działa jednak także w drugą stronę – nie trenujemy z pełnym żołądkiem. Należy odczekać minimum godzinę od zakończenia posiłku. Posiłek przed treningiem powinien być lekkostrawny, bez nadmiaru tłuszczu, surowych warzyw i owoców, potraw bogatobiałkowych i zawierających błonnik. Warto natomiast zjeść węglowodany i niewielką ilość lekkostrawnego białka.

Technika

Technika to najtrudniejszy element każdego treningu. Mimo iż Polacy mają skłonność do uważania siebie za ekspertów w każdej dziedzinie, większość z nas wykonuje ćwiczenia błędnie, co często jest przyczyną kontuzji. Prawda jest brutalna. W większości przypadków sami doprowadzamy się do kontuzji. Warto wiedzieć, że tak naprawdę każde ćwiczenie ma swoją technikę, wykonywanie ćwiczenia „na oko” może skończyć się naprawdę niebezpiecznie. Ułożenie planu treningowego to także nie jest prosta sprawa. Owszem w internecie można znaleźć mnóstwo gotowych planów treningowych. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny, a co za tym idzie każdy plan treningowy powinien być indywidualnie dopasowany do konkretnego człowieka. Tutaj także warto skorzystać po prostu z webinaru, który nauczy nas odpowiedniej techniki i pokaże jak bezpiecznie zwiększać intensywność treningów. Sport to zdrowie, trzeba jednak do niego podejść z rozsądkiem. 

Rozgrzewka

Zaczynając swoją przygodę ze sportem nigdy nie zapominaj o rozgrzewce – jest ona najważniejszą i obowiązkową częścią każdego treningu. Obniża ryzyko kontuzji i przygotowuje mięśnie na większy wysiłek, dzięki czemu sam trening będzie przynosił większe efekty. Rozgrzewkę początkowo zaczyna się od podbicia tętna, wystarczą do tego popularne pajacyki czy bieg bokserski. Następnie trzeba skupić się na rozgrzaniu mięśni i stawów. Tutaj doskonale sprawdzą się dynamiczne wymachy, krążenia ramionami i nogami w różnych płaszczyznach i pozycjach. Pamiętaj, że tłuszcz zaczyna się spalać dopiero po około 10 minutach aktywności fizycznej. 

Dieta

Kluczem do pięknej i zdrowej sylwetki jest połączenie sportu z dietą. Włączając w nasze życie aktywność fizyczną zawsze trzeba bliżej przyjrzeć się diecie i dokonać ewentualnie w niej modyfikacji. Jeśli zależy Nam na zdrowiu same ćwiczenia nie wystarczą, muszą one iść w parze z dobrze zbilansowaną i pełnowartościową dietą. A czy jest zatem sens trenować bez diety? Oczywiście, że tak! Sport może też być po prostu przyjemnością!

Jeśli więc chcesz zdobyć wiedzę, żeby Twój trening był bezpieczny zajrzyj na: https://sportswebinar.pl/webinary/trening