Stare przysłowie mówi, że wszystko jest dla ludzi, więc także suplementy diety. Należy je jednak umiejętnie i ostrożnie stosować. Ponadto nigdy nie wolno utożsamiać suplementów diety z lekami, ponieważ to tylko środki spożywcze, do których zalicza się też na przykład gumę do żucia czy napoje. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ w założeniu suplementy diety mają tylko uzupełniać nasze żywienie. Duża część Polaków wyposaża się jednak w ogromne ilości suplementów, bezkrytycznie wierząc w zapewnienia producentów, zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę nowości w reklamach. 

Nowe suplementy

Z badań Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w samym roku 2016 na polskim rynku pojawiło się ponad dziewięć tysięcy nowych suplementów diety! Ta liczba zaskakuje zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że suplementy diety są środkiem spożywczym i trzeba je zarejestrować. Nad procesem rejestracji i wprowadzenia na rynek nowego suplementu diety czuwa Główny Inspektorat Sanitarny, ale sam proces rejestracji polega tylko na wypełnieniu formularza, w którym producent zobowiązany jest podać skład produktu. Informacja ta jednak nie jest przez Główny Inspektorat Sanitarny weryfikowana, stąd często prawdziwy skład suplementu pozostaje tajemnicą producenta. Jak zatem wybrać z gąszcza nowych, ciągle pojawiających się na rynku suplementów ten o bezpiecznym składzie i wysokiej jakości?

Zapewnienie jakości

Nowego suplementu nie poleci nam znajomy czy lekarz, a nawet jeśli to na pewno nie jest to polecenie godne uwagi. Dlaczego? Ponieważ, aby polecić suplement trzeba go najpierw przetestować, czyli przyjmować go przez jakiś czas. Brak sprawdzenia suplementu przez „znajomych” to największa wada nowości na rynku suplementów diety. Z pomocą przychodzą tutaj organizacje farmaceutyczne, które zajmują się badaniami dotyczącymi jakości suplementów. Warto wybierać produkty, które zostały wyprodukowane przez Good Manufacturing Practices, w skrócie GMP, ponieważ produkty te muszą spełniać wysokie standardy, które są wymagane przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków dla producentów farmaceutyków. Kolejnym potwierdzeniem jakości jest posiadanie Jednym ze sposobów na potwierdzenie dobrej jakości produktu wolnego od zanieczyszczeń, jest posiadanie przez producenta Certyfikatu Analizy Autentyczności (COA) dla każdego składnika produktu. Certyfikat ten oznacza, że produkt testowany był przez niezależne laboratorium i został uznany za wolny od zanieczyszczeń.

Dawka lecznicza

Dawka lecznicza, inaczej nazywana terapeutyczną to minimalna ilość składników odżywczych, które podane człowiekowi powodują jakiekolwiek zmiany czynnościowe w organizmie, oczywiście w granicach fizjologicznych, tym samym wywołując pożądany efekt leczniczy. To czy suplement ma działanie terapeutyczne najlepiej sprawdzimy czytając uważnie etykietę produktu. Jednak w przypadku nowicjusza może się to okazać dosyć skomplikowane dlatego warto poprosić lekarza lub farmaceutę by nauczył czytać etykiety takich produktów. Kupując niesprawdzoną jeszcze nowość na rynku suplementów należy także dokładnie zwrócić uwagę na ilość innych składników, które zawiera produkt. Do takich składników należą spoiwa, powłoki naturalne i syntetyczne oraz barwniki i środki aromatyzujące. Zasada jest prosta: im ich mniej tym lepiej. 

Cena

Nowości na rynku suplementów bardzo często kuszą klientów swoją ceną. Konsumenci zafascynowani reklamą produktu zapominają o jednej acz bardzo istotnej zasadzie: jakość kosztuje. Przy czym warto pamiętać, że jeśli firma dysponuje dużym budżetem na działania marketingowe to cena suplementu na pewno szybko stanie się wysoka. Jak więc wybrać? Najlepiej kupować produkty firm, które przeznaczają pieniądze na badania i rozwój bezpiecznych i skutecznych produktów, zamiast na marketing. O jakości suplementów dobrze świadczą badania produktów zamieszone na stronach internetowych niektórych producentów. Jeśli nadal masz wątpliwości dotyczące nowego suplementu, o którym jeszcze trudno znaleźć opinię a zależy Ci na jakiego kupnie skonsultuj się z lekarzem. Warto również zwracać uwagę na dzienny koszt suplementacji, a nie na koszt opakowania, gdyż może się okazać, że zgodnie z zalecanym dawkowaniem tanie opakowanie wystarczy zaledwie na tydzień.

Reputacja producenta

To jedna z najważniejszych zasad kupowania suplementów, nie tylko tych nowych na rynku. Zawsze warto stawiać na sprawdzonych producentów, dla których produkcja suplementów stanowi istotę funkcjonowania firmy, a nie jest tylko urozmaiceniem produkcji innych produktów. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem produktu od nowego producenta należy sprawdzić jego stronę internetową. Sprawdź, czy znajduje się na niej wzmianka o zakładzie produkcyjnym GMP firmy, dziale R&D lub certyfikacie analizy dla używanych składników oraz ile trwa gwarancja produktu. Im dłuży czas gwarancji tym większa pewność, że firma jest pewna swojego produktu. Ponadto, warto sprawdzić dział obsługi klienta. Renomowana firma zawsze oferuje inną opcję kontaktu niż tylko kontakt e-mailowy.  Może to być bezpłatny numer telefonu i/lub czat na żywo. Powinieneś być w stanie rozmawiać z kompetentnym przedstawicielem obsługi klienta, który szanuje i skutecznie radzi sobie z problemami.