Znamy kandydatów do Europarlamentu z listy Wiosny Roberta Biedronia w okręgu łódzkim

Podczas dzisiejszego (2 kwietnia 2019 r.) spotkania z dziennikarzami w Pasażu Rubinsteina w Łodzi, Robert Biedroń, lider partii Wiosna przedstawił kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu 6.

Jedynką Wiosny została Anita Sowińska, a kolejne miejsca zajmują: Wiktor Idzikowski, Hanna Gill-Piątek, Aleksandra Knapik, dr hab. Mariusz Sokołowicz, dr Katarzyna de Lazari-Radek, Paweł Hajncel, Michał Pietrzak, Elżbieta Żuraw, Dawid Wawryka.

Kim są kandydaci?

Anita Sowińska – ekonomistka, menedżerka, ekspertka zarządzania zmianami z wieloletnim doświadczeniem w międzynarodowej firmie chemicznej. Ukończyła studia podyplomowe Excecutive MBA na Akademii L. Koźmińkiego w Warszawie. W pracy zawodowej zajmowała się zarządzaniem projektami (w tym wdrożeniami systemów informatycznych), negocjacjami z dostawcami oraz tworzeniem i usprawnianiem procesów. Poza pracą działa społecznie w obszarze ekologii, zrównoważonego rozwoju i demokratycznego państwa prawa. Lubi pisać i ma za sobą pierwsze próby dziennikarskie. W Wiośnie jest koordynatorką okręgu łódzkiego i od lipca 2018 roku tworzy zespół wolontariuszy. Prywatnie jest mężatką i ma dwójkę dzieci, które właśnie wkraczają w dorosłe życie. Lubi bieganie, wędrówki po górach i czytanie książek.

Wiktor Idzikowski – lider grupy lokalnej Komitetu Obrony Demokracji w Sieradzu i Zduńskiej Woli. Wolontariusz fundacji „Dr Clown”. Współorganizator Łańcuchów Światła i Czarnych Protestów w Sieradzu i Zduńskiej Woli. Wspiera inicjatywy w obronie praw zwierząt i ochrony środowiska. Członek Amnesty International i organizator Maratonu Pisania Listów w Sieradzu.

Hanna Gill-Piątek – ekspertka samorządowa i aktywistka miejska. Autorka, wraz z Henryką Krzywonos, książki „Bieda. Przewodnik dla dzieci”, w 2012 nominowana do Okularów Równości. Mieszka w Łodzi, gdzie przez 3 lata prowadziła Świetlicę Krytyki Politycznej, a obecnie ruch miejski „Tak dla Łodzi”. Od 2011 związana z Kongresem Ruchów Miejskich. W pracy zawodowej w procesach rewitalizacji i rozwoju wspiera miasta mniejsze i średnie w całej Polsce.

Dr Aleksandra Knapik – feministka, aktywistka, społeczniczka i działaczka polityczna. Od 2016 r. liderka protestów w obronie praw kobiet z ramienia grupy Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom, mniejszości (w tym LGBT+), zwierząt, demokracji i świeckości państwa. Odznaczona Punktem dla Łodzi za organizację Obchodów Rewolucji 1905 r. Członkini Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Ratujmy Kobiety 2017. Kandydatka na radną z ramienia ruchu miejskiego „Tak dla Łodzi” w wyborach samorządowych w 2018 r. Doktorka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie biochemii białek, stypendystka Uniwersytetu w Wirginii. Zawodowo specjalistka zapewnienia jakości w biofarmacji i przedstawicielka pracowników. Mama Stasia i przyszła żona Kasi.

Dr hab. Mariusz Sokołowicz – pracownik akademicki i miejski działacz społeczny. Profesor Uniwersytetu Łódzkiego, specjalizujący się w problematyce ekonomii miejskiej i marketingu terytorialnego. Autor i redaktor ponad 80 publikacji poświęconych gospodarce przestrzennej i ekonomii. Przez kilka lat pracował jako zarządca i doradca na rynku nieruchomości. Był społecznym współautorem Strategii Rozwoju Ulicy Piotrkowskiej na lata 2009-2013, jako urzędnik samorządowy był odpowiedzialny za jej rewitalizację. Miejski aktywista, m.in. w Fundacji Ulicy Piotrkowskiej, której celem jest rewitalizacja centrum Łodzi i wzmacnianie łódzkiej tożsamości oraz w Stowarzyszeniu „Tak dla Łodzi”.

Dr Katarzyna de Lazari-Radek – etyczka i filozofka z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego. Od lat zajmuje się zagadnieniem szczęścia, przyjemności i dobrostanu zarówno ludzi jak i innych zwierząt. Interesują ją również kwestie bioetyczne (prawa reprodukcyjne, nowoczesne technologie medyczne), problemy moralne związane z globalizacją (zwiększająca się populacja i migracja, wolny rynek i sprawiedliwy handel, zmiany klimatu) oraz ochrona i prawa zwierząt.

Paweł Hajncel – znany jako „Człowiek motyl”. Artysta wypowiadający się na tematy społeczne w przestrzeni publicznej. Jego akcje stały się przyczynkiem do ogólnopolskich debat np.: o roli przestrzeni miejskich jako wspólnych obszarów obywateli, miejsca sztuki i prób jej cenzurowania we współczesnym świecie polityki i religii, kształtu relacji między świeckim państwem a związkami religijnymi, roli świadomości obywatelskiej w stosunku do zagrożeń jakie niesie dewastacja środowiska naturalnego czy krytyka współczesnych nierówności społecznych ze względu na płeć, zamożność, dostęp do edukacji, kultury.

Michał Pietrzak – pedagog, absolwent UŁ, fotograf, społecznik i entuzjasta ekologii. Wolontariusz i wieloletni współpracownik pabianickiego sztabu WOŚP. Organizator dziesiątek wydarzeń kulturalnych i muzycznych w Pabianicach. Zdeklarowany przeciwnik wszelkich nierówności międzyludzkich. Szczególnie bliskie są mu problemy ludzi wykluczanych społecznie. Doświadczony wychowawca, który dużo czasu poświęcił pracy z młodzieżą niedostosowaną społecznie i imigrantami z Afganistanu w Niemczech. Wdzięczny rodzicom za wychowanie w duchu otwartości i równości.

Elżbieta Żuraw – szefowa sztabu wyborczego. Pochodzi ze Śląska, dorastała w niewielkiej miejscowości w powiecie brzezińskim w województwie łódzkim. Absolwentka kierunku informatyka i ekonometria na Uniwersytecie Łódzkim. Jest finansistką, menedżerka w dużej firmie. Od kilkunastu lat pomaga jako wolontariuszka w domu dziecka.

Dawid Wawryka – lider Instytutu Miasto Otwarte, organizacji działającej na rzecz zrównoważonego rozwoju małych i średnich miast. Studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie założył i prowadził pierwsze Koło Naukowe Praw Człowieka. W latach 2011-2015 pracował w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej jako dyrektor biura poselskiego Roberta Biedronia, a następnie jako doradca w gabinecie Wandy Nowickiej, wicemarszałkini Sejmu RP. Posiada wieloletnie doświadczenie we współpracy z sektorem publicznym i pozarządowym. Współpracował z wieloma organizacjami, min. Fundacją Otylii Jędrzejczak, Fundacją Replika, Instytutem Myśli Demokratycznej oraz Amnesty International, gdzie pełni funkcję Sekretarza Zarządu. Wystartował w wyborach samorządowych w 2018 roku na urząd prezydenta miasta Radomska zdobywając 10,4 proc. głosów.

#NowaEuropejskaDrużyna

– To jest nasza drużyna i chciałabym zaapelować do państwa żebyście poszli na wybory i mieli odwagę zagłosować na młodość, mieli odwagę zagłosować na kompetencje i doświadczenie i ludzi, którzy mają czyste serca i czyste ręce – podkreśliła Anita Sowińska.

→ (lc) / Wiosna / (kk)

2.04.2019

• foto: KW Wiosny

• więcej o wyborach do PE: > tutaj

• więcej o Wiośnie: > tutaj

 

 

0
1

3 myśli na temat “Znamy kandydatów do Europarlamentu z listy Wiosny Roberta Biedronia w okręgu łódzkim

 • 04/04/2019 o 13:16
  Permalink

  Paweł Hajncel – znany jako „Człowiek motyl”.
  Z tych Hajnclów/Heinzlów?

  1

  0
  Odpowiedz
 • 03/04/2019 o 12:09
  Permalink

  LGBT= Lesbijki, Geje, Biseksualiści, Transseksualiści.
  Boże chroń Polskę!

  4

  2
  Odpowiedz
  • 04/04/2019 o 06:49
   Permalink

   ,,Ludzie i inne zwierzęta ,, co to za towarzystwo ?

   1

   0
   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.