Watchdog pyta o smog w uzdrowiskach. Jest gorzej niż źle!

Zapytaliśmy wszystkie gminy uzdrowiskowe, jak walczą ze smogiem? Czy prowadzą kontrole jakości powietrza, czy są kontrolowane przez zewnętrzne instytucje? Na co wydają opłatę uzdrowiskową?

Do wysłania wniosków o informację do gmin uzdrowiskowych skłonił nas raport NIK-u z 2016 roku, wg którego aż 10 na 11 skontrolowanych uzdrowisk nie spełniało przewidzianych dla nich wymogów.

Jak wygląda sytuacja po dwóch latach od kontroli NIK-u?

1/3 gmin uzdrowiskowych w żaden sposób nie bada u siebie jakości powietrza. Bardzo niewiele gmin (4 spośród 42, które nam odpowiedziały) prowadzi kontrole na terenie gminy, polegające np. na sprawdzaniu, czym palą mieszkańcy.

Połowa gmin uzdrowiskowych nie była w ostatnich trzech latach kontrolowana przez zewnętrzne instytucje, jeśli chodzi o jakość powietrza.

Gminy wolą przeznaczać pieniądze z opłaty uzdrowiskowej na to, co cieszy oko kuracjusza – czyli rabaty, fontanny i place zabaw – niż to, czym oddycha.

Tylko jedna gmina w udostępnionej ewidencji wydatków miała pozycję „Program ograniczenia emisji w 2018”. Jednak kwota, jaką Goczałkowice-Zdrój przeznaczyły na ten program – 16 tysięcy – każe wątpić, czy był on skuteczny.

Szczegółowy raport dostępny jest: > tutaj.

Więcej o działaniach Sieci Obywatelskiej: > tutaj.

→ Martyna Bójko

17.04.2019

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

0
1

Jedna myśl na temat “Watchdog pyta o smog w uzdrowiskach. Jest gorzej niż źle!

 • 19/04/2019 o 14:10
  Permalink

  Jedziemy do uzdrowiska po zdrowie a tymczasem.. możemy je stracić. No ładnie drodzy Państwo, order z ziemniaka się należy :/ ja sama z własnej kasy, bez dotacji, namówień itp zdecydowałam wymienić całkiem sprawny piec (węgiel + drewno) na kocioł taki nowoczesny na pelet drzewny. Jezu w końcu wiem, że żyję! Kostrzewa EEI PELLETS, proszę poczytać, dopytać.. naprawdę warto.

  0

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.