Smoleńsk 2010-2019. Katastrofa państwa polskiego

9 lat temu, w godzinach porannych, na lotnisku pod Smoleńskiem (Rosja) rozbił się rządowy samolot TU-154M. Na miejscu śmierć poniosło 96 osób.

Do tej pory nie zostali ukarani ludzie, którzy dopuścili do tego, aby w jednej maszynie znaleźli się: urzędujący prezydent, dowódcy wojskowi, parlamentarzyści, przedstawiciele rozmaitych urzędów centralnych, wybitne osobistości życia publicznego.

Od chwili podjęcia pierwszych rozmów na temat wylotu polskiej delegacji do Smoleńska, aż do chwili obecnej mamy do czynienia z pasmem niewiarygodnej ignorancji, bezradności, zakłamania, niechlujstwa, nietaktu i cynizmu.

Podział społeczeństwa stał się faktem, a bezpośrednią winę za taki stan rzeczy ponoszą politycy wspierani przez siły niechętne drugiej stronie politycznej areny.

Co ślina na język przyniesie

Twarzą katastrofy został poseł Antoni Macierewicz, któremu prezes PiS Jarosław Kaczyński powierzył zadanie ustalenia przyczyn wypadku, gdyż władze PiS uznały, że raport Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych pod przewodnictwem Jerzego Millera nie pasował do wizji Kaczyńskiego. I był to najgorszy z możliwych wyborów.

Pomieszane w trumnach fragmenty ciał uczestników smoleńskiej zagłady stały się kartą przetargową w grze politycznej. Z tej wielkiej, narodowej tragedii zrobiono farsę przy okazji podkopując autorytet Sejmu Rzeczypospolitej i pogłębiając, już i tak złe, stosunki z Federacją Rosyjską.

Działo się tak pomimo sprzeciwu wielu rodzin, których bliscy zginęli na rosyjskiej ziemi.

Smoleńsk stał się symbolem zakłamania i tandety

Na podstawie wydarzeń sprzed 9 lat reżyser Krauze nakręcił jeden z najgorszych filmów w dziejach polskiej kinematografii (> link), na placu Piłsudskiego w Warszawie ustawiono szpetny pomnik (> link), przybyło kilka placów i ulic imienia poległego prezydenta, a osoby chcące oddać cześć jego pamięci zmuszono do wyjazdów do Krakowa, bo cmentarz powązkowski okazał się zbyt „ciasny”.

Ci którzy domagali się „prawdy” nie potrafili i nadal nie potrafią godnie upamiętnić ofiar smoleńskiej apokalipsy. Popełnili znacznie więcej błędów niż ich poprzednicy. Przez dekadę nie zadbano o miejsce zdarzenia (> link), nie doprowadzono do zwrotu wraku samolotu, na którego zdeformowanej blasze zastygła krew polskich obywateli.

→ M. Baryła

10.04.2019

• foto: Janusz Wieloch / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• wszystkie teksty z tagiem „smoleńsk” dostępne są: > tutaj

• polecamy lekturze: > „Obrażony Macierewicz na bocznym torze”

 

 

30
2

Jedna myśl na temat “Smoleńsk 2010-2019. Katastrofa państwa polskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.