Nowozelandzki sąd zleca badanie psychiatryczne zamachowca z Christchurcha

28-letni Australijczyk Brenton Tarrant, oskarżony o zamordowanie 50 muzułmanów i usiłowanie zabójstwa 39 innych, pojawił się dziś w kabinie audiowizualnej więzienia, w którym przebywa po zamachu w mieście Christchurch w Nowej Zelandii w dniu 15 marca 2019 r.

Po drugiej stronie kamery znalazł się sędzia Cameron Mander i zarządził badanie psychiatryczne Tarranta, które ma dać odpowiedź, czy jego stan umysłu pozwala na stanięcie przed wymiarem sprawiedliwości. Jak poinformował portal „nzherald.co.nz” na tym etapie postępowania nie ma on prawa odnieść się do postawionych mu zarzutów.

Kurt Bayer, reporter NZ Herald z siedzibą w Christchurch, przekazał, że aresztant był bez zarostu, w szarej bluzie, ręce miał skute kajdankami. Na sali sądowej obecnych było około 50 członków rodzin ofiar, ponad 25 dziennikarzy z Nowej Zelandii i całego świata, a także ośmiu policjantów i kilku pracowników ochrony.

Tarrant przez cały czas był skupiony, czasami pochylał się, by lepiej usłyszeć, co zostało powiedziane. Rozglądał się wokół, patrząc na monitor pod różnymi kątami, i badając reakcję prawników, sędziego i niektórych mediów. Rodziny i osoby, które przeżyły zamach nie były dla niego widoczne.

Kiedy sędzia Mander zapytał, czy słyszał, co zostało powiedziane, skinął tylko głową.

 

O zamachu czytaj więcej w art.: > „KEBAB REMOVED. Atak terrorystyczny w Nowej Zelandii. 49 osób zamordowanych (video)”

→ (kk)

5.04.2019

• foto / źródło: /thenewdaily.com.au / screen GazetaTRYBUNALSKA.pl

• źródło: NZ Herald

 

 

 

0
2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.