Zaproszenie. Drogi do niepodległości. Reminiscencje popowstaniowe

W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, serdecznie zapraszamy na spotkanie z cyklu Plus czy Minus – konfrontacje historyczne zatytułowane: Pamięć powstania styczniowego – dyskusja o książce „Drogi do niepodległości. Reminiscencje popowstaniowe”.

Jaki wpływ miało powstanie styczniowe na treści i kształt polskiego dziedzictwa kulturowego? Co z tych ważnych, bolesnych i dramatycznych wydarzeń lat 1863-1864 przetrwało do czasów współczesnych? Czy powstanie styczniowe obecnie jest już tylko domeną historyków?

Powodem do ponownego zastanowienia się nad tymi zagadnieniami jesti książka „Drogi do niepodległości. Reminiscencje popowstaniowe”, która w tym roku ukazała się nakładem Muzeum Historii Polski i wydawnictwa Neriton.

Publikacja składa się z dziesięciu studiów i artykułów przygotowanych przez najwybitniejszych specjalistów w kraju z zakresu dziewiętnastowiecznych zagadnień dotyczącej historii politycznej i społecznej w Polsce. Poruszają tematy międzynarodowego znaczenia sprawy polskiej w drugiej połowie XIX stulecia, genezy powstania styczniowego, popowstaniowej irredenty, postaw społeczeństwa polskiego pomiędzy powstaniem styczniowym i ożywieniem społeczno-politycznym na ziemiach polskich na przełomie XIX i XX wieku oraz popowstaniowe reminiscencje z okresu II Rzeczypospolitej i PRL.

Data:

21 marca 2018 r. (czwartek)
godz. 18:00
Siedziba główna Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13

Goście:

* prof. Radosław Żurawski vel Grajewski (historyk, Katedra Historii Powszechnej Najnowszej UŁ).

* prof. Małgorzata Gmurczyk-Wrońska (historyczka, Instytutu Historii PAN, wydawnictwo Neriton).

Prowadzenie:

* dr Mikołaj Mirowski (historyk i publicysta, Muzeum Historii Polski).

Patronat merytoryczny:

Muzeum Historii Polski

Patronat medialny:

Dzieje.pl, Dom Literatury w Łodzi, TVP Historia, TVP S.A. Oddział w Łodzi, Radio Łódź, Liberte!, Gazeta Trybunalska, Obserwator Międzynarodowy, Histmag.org.

→ (mm)

21.03.2019

• grafika: organizatorzy

• więcej o konfrontacjach historycznych: > tutaj

 

 

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.