Karen Uhlenbeck pierwsza kobieta, która otrzymała „Matematycznego Nobla”

Norweska Akademia Nauki i Literatury przyznała Nagrodę Abla Karen Uhlenbeck (ur. 1942) z University of Texas w Austin w USA „za jej pionierskie osiągnięcia w geometrycznych równaniach różniczkowych cząstkowych, teorii cechowania i całkowalnych systemach oraz za fundamentalne wpływ jej pracy na analizę, geometrię i fizykę matematyczną.”

Jego Królewska Mość Król Harald V wręczy laureatce Nagrodę Abla na ceremonii w Oslo 21 maja 2019 r.

Kobieta za liczbami

Uhlenbeck jest amerykańskim matematykiem, ale jest także wzorem do naśladowania i silnym orędownikiem równości płci w nauce i matematyce. Jako dziecko uwielbiała czytać i marzyła o zostaniu naukowcem. Obecnie Uhlenbeck jest wizytującym stypendystą naukowym na Uniwersytecie Princeton oraz Visiting Associate w Institute for Advanced Study (IAS). Jest jednym z założycieli Instytutu Matematyki Park City (PCMI) na IAS, którego celem jest szkolenie młodych naukowców i promowanie wzajemnego zrozumienia interesów i wyzwań w matematyce.

Karen Uhlenbeck podczas wykładu

Jest także współzałożycielką programu Instytutu Kobiet i Matematyki (WAM), utworzonego w 1993 r. W celu rekrutowania i wzmacniania pozycji kobiet w prowadzeniu badań matematycznych na wszystkich etapach kariery akademickiej.

Praktyczne wykorzystanie osiągnięć Uhlenbeck

Hans Munthe-Kaas, przewodniczący Komitetu Abla, rekomendując matematyczkę powiedział: – Karen Uhlenbeck otrzymuje Nagrodę Abla 2019 za swoją podstawową pracę w dziedzinie analizy geometrycznej i teorii cechowania, która dramatycznie zmieniła krajobraz matematyczny. Jej teorie zrewolucjonizowały nasze rozumienie minimalnych powierzchni, takich jak te utworzone przez bańki mydlane, i bardziej ogólne problemy minimalizacji w wyższych wymiarach. Jej prace stanowią również podstawę współczesnych modeli geometrycznych w matematyce i fizyce.

Zainspirowany przez innego laureata nagrody Abla, Sir Michael Atiyah, Uhlenbeck zainteresował się teorią cechowania. Teoria mierników jest językiem matematycznym fizyki teoretycznej, a fundamentalna praca Uhlenbecka w tej dziedzinie jest niezbędna dla nowoczesnego, matematycznego rozumienia modeli w fizyce cząstek, teorii strun i ogólnej teorii względności.

O nagrodzie Abla

Nagroda Abela przyznawana jest za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie matematyki. Jest ona wręczana corocznie w Oslo przez króla Norwegii, a pieczę nad nią stanowi Norweska Akademia Nauki i Literatury w imieniu Norweskiego Ministerstwa Edukacji i Badań.

Nagrody wynosi 6 milionów NOK czyli 703 tys. USD. Wyboru laureata dokonuje Komitet Abla, który składa się z pięciu uznanych na świecie matematyków. Nagrodę ustanowiono w 2002 r. w 200. rocznicę urodzin Nielsa Henrika Abela, do tej pory przyznano ją 19 matematykom.

Niels Henrik Abel (1802–1829) był norweskim matematykiem. Pomimo krótkiego życia, wniósł znaczący wkład w wiele dziedzin matematycznych.

→ The Abel Prize / (kk)

20.03.2019

• foto / źródło: mia.mk

 

6
0

Jedna myśl na temat “Karen Uhlenbeck pierwsza kobieta, która otrzymała „Matematycznego Nobla”

 • 20/03/2019 o 19:15
  Permalink

  Nauka, to jedna z najwspanialszych stron ludzkości.
  Upór, rzetelna praca i pasja mogą zaprowadzić do bardzo wysoko postawionych celów.

  Dziękujemy Redaktorowi GT za piękny artykuł i bardzo ważną informację.

  2

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.