Muzeum Kinematografii. Spotkanie z montażystą „Zimnej wojny” Jarosławem Kamińskim (video)

W przeddzień gali wręczenia Oskarów łódzkie Muzeum Kinematografii zaprosiło na projekcję filmu „Zimna Wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego i spotkanie z montażystą filmowym dr hab. Jarosławem Kamińskim, profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Kameralna sala projekcyjna przyciągnęła do budynku muzeum miłośników nadzwyczajnej produkcji, która rozsławiła jej twórców i producentów w Europie i poza nią. Dramat Pawlikowskiego został nagrodzony za reżyserię Złotą Palmą na festiwalu w Cannes, otrzymał Europejską Nagrodą Filmową za najlepszy film, a także, co należy podkreślić z dumą, dostał aż trzy nominacje do Oscara w kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepsza reżyseria i najlepsze zdjęcia dla Łukasza Żala.

J. Kamiński, P. Pawlikowski, Łódź, kwiecień 2014, foto: Mariusz Baryła

Jarosław Kamiński jest drugim wykładowcą Szkoły Filmowej, który pracuje z Pawlikowskim. Wcześniej był nim operator, prof. Ryszard Lenczewski, twórca zdjęć do obrazów: „Lato miłości” (> zobacz recenzję), „Kobieta z piątej dzielnicy”, „Ida” (> zobacz recenzję). Jest także pierwszy polskim montażystą zasiadającym w Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (zobacz: > tutaj).

Dwanaście lat temu, od serialu „Glina”, rozpoczęła się współpraca Kamińskiego z Władysławem Pasikowskim, montował „Pokłosie”, „Jack’a Strong’a”, „Kuriera”. Pełna filmografia twórcy dostępna jest: > tutaj.

Projekcja „Zimnej wojny” była doskonałą okazją do utrwalenia sobie scen z filmu tym bardziej, że rozmowa z montażystą, którą prowadziła Marzena Bomanowska, dotyczyła wielu subtelności związanych z produkcją i postprodukcją dzieła.

 

Wielką atrakcją okazała się prezentacja fragmentów materiału filmowego, który nie znalazł się w gotowym utworze oraz części scenariusza modyfikowanego na planie i w montażowni.

Już za pól godziny obejrzymy ceremonię rozdania Oscarów. Czy „Zimna wojna” powtórzy zeszłoroczny sukces „Idy”? Profesor Kamiński zdradził, że jako członek AMPAS głosował na swój film.

→ M. Baryła

24-25.02.2019

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• więcej spotkań w Muzeum Kinematografii: > tutaj

• zobacz: > Zimna wojna. Na planie filmu”

 

 

10
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.