Co Wiosną proponuje Robert Biedroń?

3 lutego 2019 r.w stołecznej hali Torwar przyszła na świat nowa, lewicowa partia pn. Wiosna. Jej liderem został Robert Biedroń.

Trzon ugrupowania tworzy czternastu ekspertów: dr Marcin Anasiewicz – restrukturyzacja państwa, dr Krzysztof Śmiszek – prawo antydyskryminacyjne, Gabriela Morawska-Stanecka – prawo cywilne i gospodarcze, Paulina Piechna-Więckiewicz – polityka społeczna, Dariusz Standerski – gospodarka, prof. Maciej Gdula – edukacja i szkolnictwo wyższe, Beata Maciejewska – zrównoważony rozwój, Lilija Twardosz – prawo rodzinne, Łukasz Kohut – media publiczne, Grzegorz Pietruczuk – transport publiczny, Karolina Michocka – samorząd lokalny i kultura oraz Monika Gotlibowska, dr Krzysztof Gawkowski, Karolina Hamer.

Podczas konwencji Biedroń przedstawił główne założenia programu Wiosny, a są to:

Opieka zdrowotna

Lekarz specjalista w ciągu 30 dni, nie więcej niż 200 zł na leki, godne wynagrodzenie we wszystkich zawodach medycznych, geriatria w każdym powiecie, zwiększenie finansowania w opiece zdrowotnej.

Szkoła

Cyfrowe klasy, edukacja antyprzemocowa i seksualna, godne wynagrodzenie nauczycieli, angielski w każdym domu, dentysta w każdej szkole.

Polityka rodzinna

Miejsce w żłobku dla wszystkich dzieci, 500+ na każde dziecko.

Prawa kobiet

Bezpieczna ciąża i bezbolesny poród, bezpieczne przerywanie ciąży, in vitro dla każdej kobiety, alimenty jak podatki, ochrona ofiar przemocy domowej.

Emerytury

Minimalna emerytura 1600 zł, sprawiedliwe emerytury dla kobiet i mężczyzn, likwidacja ZUS, likwidacja KRUS.

Równość

Równość małżeńska dla wszystkich, równe płace dla kobiet i mężczyzn, walka z przestępstwami z nienawiści.

Świeckie państwo

Wycofanie religii ze szkół, rozdział państwa od Kościoła, likwidacja Funduszu Kościelnego, opodatkowanie Kościoła.

Komentarz

Kim są eksperci? W przeważającej części to młodzi, bliżej nieznani ludzie. Za sprawy gospodarki odpowiada Dariusz Standerski, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, bez żadnego doświadczenia ekonomicznego czy biznesowego.

Mediami publicznymi zajmuje się Łukasz Kohut z zawodu politolog-marketingowiec prowadzący zakład fotograficzny, w którym można zamówić zdjęcia ślubne, sesje weselne, komunijne, komercyjne i inne.

Polityka społeczna, to domena Pauliny Piechny-Więckiewicz, byłej warszawskiej radnej związanej z postkomunistycznym SLD.

W czasie trwania konwencji Biedroń nie odniósł się do: polityki zagranicznej, bezpieczeństwa narodowego, obronności, wymiaru sprawiedliwości, spraw wewnętrznych, polityki historycznej, stosunków z Unią Europejską i in. Praktycznie całą swoją uwagę skupił na rzeczach mało istotnych z punktu widzenia funkcjonowania państwa, za to niosących silny ładunek populistyczny.

Większość postulatów Wiosny nie odbiega od założeń programowych Platformy Obywatelskiej i SLD. Trudno więc mówić o innowacyjności politycznej. Mamy zatem do czynienia ze starymi produktami w nowym, jaskrawym opakowaniu. I w tych kategoriach należy postrzegać Wiosnę – jako wyrób o niskiej wartości i wątpliwym zapotrzebowaniu, podobnie jak miało to miejsce z wcześniejszymi efemerydami: Palikotem, Kukizem, Nowoczesną.

→ M. Baryła

4.02.2019

• foto / screen: wiosnabiedronia.pl

• więcej o R. Biedroniu: > tutaj

 

 

24
2

7 myśli na temat “Co Wiosną proponuje Robert Biedroń?

 • 30/03/2019 o 00:16
  Permalink

  Dawaj tu do nas na Wschód dasz radę wygramy…

  0

  0
  Odpowiedz
 • 30/03/2019 o 00:15
  Permalink

  Biedron dawaj do nas na Wschód dasz radę🍀

  0

  0
  Odpowiedz
 • 30/03/2019 o 00:13
  Permalink

  Dawaj tu do nas na Wschód dasz radę wygramy…

  0

  0
  Odpowiedz
 • 04/02/2019 o 20:51
  Permalink

  Akurat brak odniesień do wymienionych przez pana Redaktora dziedzin świadczy o uczciwości Biedronia. W końcu jego ambicją jest zostanie premierem a nie ambasadorem USA w Warszawie 🙂

  5

  4
  Odpowiedz
 • 04/02/2019 o 15:31
  Permalink

  Art. 18.
  Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.
  Co ma oznaczać równość małżeńską dla wszystkich? Panie z paniami a panowie z panami?

  8

  2
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.