Co kryją Lasy Państwowe?

Lasy Państwowe, nie chcąc ujawniać umów z odbiorcami drewna, proponują im wypełnienie oświadczenia, w którym będą żądać objęcia tajemnicą przedsiębiorcy informacji o ich „stosunkach umownych z PGL LP”.

Leśnicy wysyłają nawet wzór takiego oświadczenia, w którym wystarczy wpisać swoje dane i złożyć podpis. W liście do przedsiębiorców instytucja tłumaczy, że „do jednostek Lasów Państwowych wpływają wnioski różnych osób o udostępnienie w trybie dostępu do informacji publicznej szczegółowych danych dotyczących Państwa relacji kontaktowych z Lasami Państwowymi”.

Wysyłka wzorów oświadczeń może być spowodowana naszymi staraniami o ujawnienie umów Nadleśnictw z odbiorcami drewna.

Wygraliśmy już 15 spraw przed sądami.

Jeśli Lasy Państwowe posłużą się w ten sposób zdobytymi oświadczeniami, by odmówić udostępnienia informacji, działanie to będzie, moim zdaniem, nosiło znamiona przestępstwa określonego w art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej – komentuje sprawę Szymon Osowski, prezes Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Instytucja publiczna nie może „namawiać” swoich kontrahentów, by ci zastrzegali tajemnicę przedsiębiorcy, podsuwając im w tym celu „gotowce”.

Więcej w artykule: > „Tajny jak leśniczy”.

→ (wd)

11.02.2019

• foto: pexels.com

• więcej o Watchdog Polska: > tutaj

 

 

2
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.