Układ „Europejski”

W centrum Piotrkowa Trybunalskiego, na okazałej działce, stoi ruina, którą od strony południowej przesłaniają bannery urzędu miasta.

Chodzi o budynek po dawnej restauracji „Europa”, od dawna należący do prywatnego właściciela. Z elewacji sypie się tynk, wypadają też cegły, a jedno z okien trzyma się tylko na dolnym zawiasie. Od podwórka jest jeszcze gorzej. Od wschodu i zachodu zamontowano siatki, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia ciała przez przechodzące tamtędy osoby.

Obiekt zbudowano pod koniec XIX w., jest wpisany do rejestru zabytków, ale póki co nie ma takiego prawa, aby przymuszać kogokolwiek do remontu, choć w tym przypadku tak powinno być, gdyż rudera sąsiaduje z odrestaurowanym klasztorem Panien Dominikanek i nowoczesnym biurowcem usytuowanym po przeciwnej stronie.

Tak wyglądał budynek w latach 1935-1938. Foto: zbiory fotopolska.eu

Kilku czytelników zwróciło się do nas z prośbą o ustalenie, ile piotrkowski magistrat płaci miesięcznie właścicielowi budowli za możliwość prezentacji okolicznościowych bannerów? Zapytaliśmy więc u źródła.

Okazało się, że nie istnieje umowa w tej sprawie, gdyż, jak napisał rzecznik samorządowej instytucji:

Urząd Miasta nie ponosi kosztów za wynajem powierzchni pod wielkoformatowe bannery na elewacji po dawnej restauracji „Europa”. Elewacja udostępniania jest dzięki uprzejmości właściciela budynku.

Biorąc pod uwagę ceny dzierżawy powierzchni reklamowych w Piotrkowie, łatwo wyliczyć, że powinna być to kwota zbliżona do 10 tys. złotych netto. Tak więc urząd, co miesiąc, otrzymuje od prywatnego przedsiębiorcy prezent, ale czy daje coś w zamian i w jakiej formie? Tego nie wiemy. Ale z całą stanowczością możemy stwierdzić, że powinno unikać się tego typu partnerstwa, gdyż jest ono mało transparentne.

→ (mb)

4.01.2019

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

40
2

18 myśli na temat “Układ „Europejski”

 • 11/02/2019 o 08:26
  Permalink

  Nie na temat artykułu, ale na temat układu, może redakcja zechce się zająć tematem:

  UM ogłosił konkurs na stanowisko podinspektora w Biurze Prasowym, konkurs ten wygrał Marcin Merk. (patrz: http://www.bip.piotrkow.pl/upload/plik,20190118121450,ogloszenie_o_naborze_w_prk.pdf http://www.bip.piotrkow.pl/upload/plik,20190208142858,informacja_o_wynikach_nabooru_w_prk.pdf )

  Zastanawia mnie wygrany, czyli Pan Merk. Jak spojrzymy w miejską propagandową gazetkę „Nasz Piotrków”, w stopce mamy informację: „Redagował zespół BIURA PRASOWEGO: Jarosław Bąkowicz – redaktor wydania, Marcin Merk, Krzysztof Rudzki, Anita Wojtala-Rudnicka.”
  W poprzedni wydaniach również Pan Merk jako współredagujący występuje. Stąd pytania, czy Pan Merk „złapał” drugi etat, czy to w ogóle ten sam Marcin Merk, który przecież w materiałach urzędu miasta pojawia się wielokrotnie, a może to syn? Warto poszperać, poszukać, pewien czas temu Biuro Prasowe zatrudniało (a może nadal zatrudnia) niewymienianą z nazwiska (urodziwą na marginesie) Panią, o której nikt nic nie wie, nazwisko jej w żadnych materiałach się nie pojawia.
  Polecam temat.

  2

  1
  Odpowiedz
 • 14/01/2019 o 07:57
  Permalink

  Za wynajem powierzchni urząd kosztów nie ponosi, ale ponosi koszty wyprodukowania tych banerów, ich zawieszenia, itp.
  Ciekawi jesteśmy jakie to są koszty, i co najważniejsze która piotrkowska firma wykonała to zlecenie.

  3

  0
  Odpowiedz
 • 07/01/2019 o 17:28
  Permalink

  Na ul. Dąbrowskiego w sąsiedztwie Traktu Wielu Kultur, znajdują się w opłakanym stanie od ub. wieku d. kino „Czary” (KS START), d. Willa „Wanda”, d. WKR oraz ZKS „Concordia” (ostatnio Pogotowie Ratunkowe).
  Aby wykorzystać wielokulturowość naszego historycznego miasta, stworzony został projekt Traktu Wielu Kultur któremu miał przyświecać Lokalny Program Rewitalizacji. Zakładano, iż zostanie to osiągnięte poprzez zrekonstruowanie elewacji zabytkowych budynków. Przykładem jest d. restauracja „Europa” i opisane powyżej obiekty budowlane których obecny stan techniczny dosłownie woła o pomstę do nieba.
  Pytanie: Czy Piotrków Trybunalski ma gospodarza miasta na miarę XXI wieku?

  9

  1
  Odpowiedz
  • 07/01/2019 o 19:16
   Permalink

   No przecież ma Mediatekę. Co prawda nie na Trakcie Wielu Kultur, tylko na skraju
   Pohulanki, ale skąd światły prezydent miał to wiedzieć.

   7

   1
   Odpowiedz
 • 06/01/2019 o 14:07
  Permalink

  Można to skwitować stwierdzeniem, że konserwator zabytków tak bardzo chciał zachować ten zabytek, że aż doprowadził do jego ruiny.

  7

  1
  Odpowiedz
 • 05/01/2019 o 09:17
  Permalink

  W zasadzie ruch jest po stronie nadzoru budowlanego. Mają dość paragrafów by wyegzekwować
  prace, ale skoro na kamienicy naprzeciw poczty im się nie udało, to tutaj też wątpię.
  Sam mam własne doświadczenia z tym urzędem. Otóż po uważaniu powstała samowola budowlana, której UM zaciekle bronił. Przeprowadziłem sprawę przez wszystkie instancje aż do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, który potwierdził ostateczną decyzją fakt samowoli. I co? Ano zgłosiłem do nadzoru w moim, wtedy rodzinnym, Piotrkowie i czekałem. W krótkim czasie przyszło postanowienie o
  zawieszeniu postępowania w sprawie decyzji o rozbiórce. I tak jest do dziś.
  Kogoś dziwi mój nick?

  11

  3
  Odpowiedz
  • 07/01/2019 o 00:37
   Permalink

   O jaki budynek Panu chodzi? 😉
   Bo na Słowackiego wszystko w porządku (przynajmniej w pobliżu poczty)… bardziej interesująca jest sprawa budynków pod nr 68 i 70 (między Alior Bankiem a serwisem AGD), które tak samo drażnią przechodniów (i nie tylko ich), ale niszczeje trochę krócej niż Europa (14 lat) i mieściły się w nich: salon fryzjerski dla panów i popularny niegdyś sklep ze zmechanizowanym sprzętem AGD (również sprzedawano w nim rowery) – ma zapadnięty dach, z balkonu wyrosła długaśna brzózka, a z tyłu wygląda jakby miał za sobą pożar!!! 8-), ://

   Mi jednak najbardziej szkoda dawnej, ładnej kamieniczki przy Słowackiego 52, która z tyłu miała gołą elewację i przypominała familok (zburzono ją w marcu 2016, a biznesów, na parterze, prowadzono wiele: od spożywczaka, salon fryzjerski, kwiaciarnię, cukiernię po włóczki i koraliki)… a w podwórku mieścił się też drewniany domek, w którym kręcono serial „Przeprowadzki”! :((

   Co do problemu „Europy” i Toruńskiej, to do tego (pożal się Boże!) „właściciela” należą dwie niezamieszkałe już, kamieniczki, które znajdują się właśnie za Europą (na parterze jednej z nich znajdują się sklep muzyczny i jubiler/lombard, a 2 jest pusta – wcześniej tam swoją działalność prowadził notariusz… i handlarze dopalaczami, działający w konspiracji)!

   6

   1
   Odpowiedz
   • 09/01/2019 o 10:33
    Permalink

    o ten naprzeciw poczty. Był nakaz przywrócenia do pierwotnego stanu elewacji kamienicy
    jakieś 15 lat temu. Całej, nie parteru. Osobna kwestia jest gdzie był nadzór kiedy skuwano
    wszystkie gzymsy. Wydział architektury UM i nadzór, to chyba najgorzej działające
    wydziały w Piotrkowie, spośród wszystkich równie źle działających. Oj, przepraszam
    sekretariat i dział PR prezydenta działa w normie, choć du…y nie urywa.

    3

    3
    Odpowiedz
    • 10/01/2019 o 07:31
     Permalink

     W tym budynku dziwnym trafem mieściła się siedziba Razem Dla Piotrkowa Chojniaka, ciekawe czy wynajem był płatny?

     5

     1
     Odpowiedz
     • 11/01/2019 o 18:14
      Permalink

      PiS też miał tam swoją siedzibę.

      1

      1
  • 08/01/2019 o 18:44
   Permalink

   Nadzór Budowlany w Piotrkowie jest układ kolesiowski trudny do rozwiązanie nie tylko jeden jest na nich wyrok i jak wyegzewować

   4

   2
   Odpowiedz
 • 04/01/2019 o 20:33
  Permalink

  To nie jest do końca prawda, że właściciela nie można zmusić do remontu. Owszem, nie istnieje takie prawo, które by to nakazywało pod groźbą np. konfiskaty. Ale lokalne władze mają inne instrumenty np. w postaci uciążliwych i bardzo częstych kontroli, zwłaszcza, że budynek odpowiednio zabezpieczony nie jest. Trzeba tylko chcieć. Intencje są jasne – budynek ma zniszczeć do tego stopnia, że jedynym wyjściem będzie jego wyburzenie. W ten sposób w samym centrum miasta prywatny właściciel będzie miał działkę, którą będzie mógł sprzedać np. deweloperowi.
  A że Urząd wiesza reklamy, to akurat mnie cieszy, ponieważ szczerze pokazuje, jaki kochający Piotrków prezydent Chojniak ma stosunek do zabytków.
  Zwrócę Redakcji uwagę na jeszcze jedną sprawę – na ul. Rwańskiej były dwie zrujnowane kamienice zniszczone przez pożar. Kilka lat temu wyburzono je. Inwestor odbudował jedną z nich podwyższając o jedną piętro, natomiast w miejscu drugiej wybudował parking. W ten sposób w średniowiecznym układzie urbanistycznym zezwolono na zerwanie ciągłości zabudowy. Na parking wyraził zgodę konserwator zabytków. To co robi się w Piotrkowie z naszym dziedzictwem historyczną woła o pomstę do Nieba. Pozostaje mieć nadzieję, że likwidacja Delegatury ukróci proceder dewastacji najstarszej części Piotrkowa.

  18

  3
  Odpowiedz
 • 04/01/2019 o 19:40
  Permalink

  Przecież to śmierdzi na kilometr. Do kogo należy ten obiekt? Zdaje się do właściciela drukarni Amat. Działka więcej warta więc czeka aż się strup rozsypie a urząd głowy mu nie zawraca bo ma za free reklamę. Proste jak drut.

  17

  3
  Odpowiedz
  • 07/01/2019 o 00:40
   Permalink

   Tyle, że ten właściciel mieszka ponoć w Krakowie! 8-), 😛

   4

   0
   Odpowiedz
 • 04/01/2019 o 19:15
  Permalink

  Ten sam właściciel budynku po Restauracji Europa – jest właścicielem budynku przy ul. Słowackiego- na przeciwko budynku Poczty Polskiej.Kiedyś na tym budynku była ładna elewacja , która w ramach prowadzonego przez właściciela – kilkanaście lat temu – remontu została zniszczona i zakryta płytami. Konserwator Zabytków(jeszcze Piotrkowski) tym faktem się nie zajął i nie wyegzekwował prac elewacyjnych od właściciela.Budynek funkcjonuje jako handlowo-użytkowy .Czy zatem można tak niszczyć i nie odtwarzać pierwotnego stanu dla obiektów zabytkowych w naszym mieście

  17

  3
  Odpowiedz
 • 04/01/2019 o 17:59
  Permalink

  Mafia urzedniczo-nauczycielsko-lekarska rzadzi w Piotrkowie i smieje sie ludziom prosto w twarz!!!!

  26

  4
  Odpowiedz
  • 05/01/2019 o 13:46
   Permalink

   Sęk w tym, że ponad 18 tysiącom mieszkańców to nie przeszkadza i wybierają ponownie tych samych osobników. Niezły temat na doktorat z socjologii.

   15

   2
   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.