Kubica: W przeciwieństwie do debiutantów ja w F1 już jeździłem

29 stycznia w Warszawie zorganizowano specjalną konferencję grupy PKN Orlen i Roberta Kubicy poświęconą współpracy z Williams Racing.

W ramach umowy PKN Orlen zagwarantował prawo do wykorzystywania logo Williams Racing w swojej komunikacji marketingowej na całym świecie – czytamy w informacji prasowej zamieszczonej w witrynie internetowej koncernu. Logo Orlen znajdzie się na kombinezonach (na piersi) i kaskach kierowców (na części podbródkowej) oraz na kombinezonach ekipy technicznej Williams Racing.

Na bolidach charakterystyczny orzeł będzie widniał: na każdym z lusterek bocznych, na zwróconej do tyłu części spoilera, na układzie dolotowym (tzw. airbox nad głową kierowcy) oraz na „nosie” bolidu.

Umowa bardzo precyzyjnie określa wszystkie prawa i obowiązki stron. Szczegółowe warunki współpracy są poufne i objęte tajemnicą handlową.

Tuż po konferencji z Janem Piaseckim rozmawiali: kierowca i prezes Daniel Obajtek.– To, co dzieli mnie od debiutantów to fakt, że ja już w Formule 1 się ścigałem – powiedział Kubica.

 

Robert Kubica – pierwszy w historii Polak startujący w Formule 1, w której zadebiutował podczas Grand Prix Węgier 2006. Stanął także na najwyższym stopniu podium podczas Grand Prix Kanady 2008. Laureat Trofeum Lorenzo Bandiniego za rok 2007, wybrany Najlepszym Sportowcem Polski 2008 roku, założyciel zespołu kartingowego RK Kart Team. W latach 2013–2016 startował w Rajdowych Mistrzostwach Świata, a w debiutanckim sezonie, za kierownicą Citroena DS3 RRC, został mistrzem świata klasy WRC 2.

Robert Kubica zaczynał karierę od gokartów, pierwszy raz jeździł tym pojazdem w wieku sześciu lat. Początkowo trenował na asfaltowym placyku obok stadionu żużlowego Wandy Kraków, później jeździł na tory w Wyrazowie i Kielcach. W 1994 uzyskał licencję kartingową. Pierwszym oficjalnym startem były zawody w Poznaniu, które zwyciężył. W ciągu trzech lat startów w kraju zdobył tytuł mistrza w różnych kategoriach wiekowych, w sumie sześciokrotnie.

W wieku trzynastu lat wyjechał do Włoch, aby tam rozwijać talent. W debiutanckiej rundzie juniorskich mistrzostw Włoch zdobył „pole position” i dwukrotnie zajął drugie miejsce. Po czterech rundach podpisał kontrakt z zespołem CRG. W 1998 został juniorskim mistrzem Włoch i wicemistrzem Europy, wygrał też Monako Kart Cup. W następnym sezonie został zwycięzcą Elf Masters, ponownie zwyciężył też w Monako. Zdobył tytuły Międzynarodowego Mistrza Niemiec i Włoch.

Pierwsze kilometry, jako kierowca testowy zespołu F1, przejechał podczas testów na torze Catalunya w Barcelonie 25 stycznia 2006 roku. Wykonał 92 okrążenia, a jego najlepszym osiągniętym czasem była 1 minuta 18,017 s.

→ PAP / Orlen / (kk)

30.01.2019

• foto / screen / TVP / GT

• serwis: PAP Media

• źródło: TVP, orlen.pl

 

1
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.