Zaproszenie. Piłsudski: prawda i mit

W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, serdecznie zapraszamy na spotkanie z cyklu Plus czy Minus – konfrontacje historyczne zatytułowane: Piłsudski: prawda i mit – dyskusja o książce „Piłsudski (nie)znany” i „Filozofia Piłsudskiego”

„Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura” jest pokłosiem debat, które przeprowadził historyk Mikołaj Mirowski, które odbyły się w Domu Literatury i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi jesienią 2017 roku. Do książki dołączono płyty DVD z serialem Andrzeja Trzos-Rastawieckiego „Marszałek Piłsudski”. Oprócz zapisu ośmiu debat – poświęconych socjalizmowi, bitwie warszawskiej, polityce zagranicznej, zamachowi majowemu, spadkobiercom Marszałka, konfliktowi Piłsudskiego z Dmowskim, a także obrazowi Marszałka w literaturze i popkulturze – w pracy znajdziemy wywiad z reżyserem serialu oraz dwa artykuły rozwijające poruszane wcześniej tematy. Książka jest drugim tomem wydanym w tym roku w nowym cyklu Muzeum Historii Polski „Wokół Niepodległej”.

„Filozofia Piłsudskiego” filozofa Pawła Rzewuskiego – to z kolei esej, mający ambicje historyczno-interpretacyjne. Jak pisał w recenzji na portalu dzieje.pl Michał Przepreski: „Opierając się na dziełach Marszałka, bogatej gamie lektur filozoficznych i nieoczywistych odwołań do tradycji europejskiej i polskiej, autor stawia nowe pytania. Powraca także do pytań dobrze znanych, ale wciąż frapujących. Jaki wpływ na Piłsudskiego miała filozofia antyczna, a jaki renesansowa? Czy w jego myśli i czynie politycznym więcej jest Platona, czy raczej Machiavellego? Jak Piłsudski rozumiał etos szlachecki i jak wpływało to na jego pojmowanie polityki? W końcu – czy spór Piłsudskiego i Dmowskiego o kształt polskości pozostaje aktualny?”

Grafika: organizatorzy

Dyskusja o tych dwóch książkach pozwoli raz jeszcze spojrzeć krytycznie na dorobek Piłsudskiego. Ile w jego dokonaniach było geniuszu, pracy, determinacji, a ile szczęścia? Jak ewoluowały jego poglądy? Jak oddzielić realne zasługi Piłsudskiego od legendy, którą świadomie kreował?

Rozmawiać będą:

Mikołaj Mirowski – historyk, publicysta, Muzeum Historii Polski, autor rozmów przeprowadzonych w książce „Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura

Paweł Rzewuski – filozof i historyk. Doktorant Instytutu Filozoficznego Uniwersytetu Warszawskiego. Autor książki „Filozofia Piłsudskiego”

Sebastian Adamkiewicz – historyk, pracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, współpracownik portalu histmag.org.

Zapraszamy 12 grudnia 2018 r. (środa) o godz. 18:00 do Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13.

Patronat merytoryczny:

Muzeum Historii Polski

Patronat medialny:

Gazeta Trybunalska i in.

→ (mm) / (kk)

10.12.2018

• grafika: organizatorzy

• więcej o konfrontacjach historycznych: > tutaj

 

 

1
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.