Spektakularny sukces Dawida Ciżewskiego!

Trzy piotrkowskie portale informacyjne (w tym jeden niemiecki) zamieściły identyczną, co do treści, choć podpisaną przez trzy różne osoby, informację gloryfikującą Dawida Ciżewskiego.

W notatkach zatytułowanych: „Piotrkowianin wyróżniony za walkę przeciwko przemocy wobec kobiet”, „Piotrkowianin wyróżniony za walkę przeciwko przemocy wobec kobiet” i „Przeciwko przemocy wobec kobiet” czytamy m. in.:

Dawid Ciżewski, szef „Pokolenia IDEA” został wyróżniony i przyjął podziękowania od dr Sylwii Spurek – zastępczyni RPO ds. Równego Traktowania. Sylwia Spurek od lat zaangażowana w walkę o prawa kobiet (coroczna akcja 16 dni przeciwko przemocy czy Trzymam stronę kobiet), doceniła piotrkowianina za działania przeciwko przemocy doświadczanej przez Polki oraz o walkę o prawa kobiet.

Zaangażowanie w projekt liberalizujący aborcję „Ratujmy kobiety” (zbieranie podpisów pod ustawą obywatelską), otwarty sprzeciw wobec przemocy fizycznej, psychicznej oraz ekonomicznej kobiet, organizacja cyklicznej akcji „Bezpieczna kobieta”, piętnowanie łamania praw Polek, udział w protestach, współpraca z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet oraz publikacje prasowe o tej tematyce pozwoliły znaleźć się Ciżewskiemu na liście m.in. z dr Adamem Bodnarem – RPO, Robertem Biedroniem, Jarosławem Kuźniarem, Arkadiuszem Jakubikiem, Szymonem Majewskim czy Andrzejem Pągowskim.

Czytając powyższe można odnieść wrażenie, że zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich z mocy swojego urzędu wyróżniła kilka osób za działalność społeczną.

Niestety w witrynie internetowej RPO próżno szukać jakiejkolwiek informacji na ten temat. Jakim więc cudem troje ludzi (A. Stańczyk, MP i Dariusz Kowalczyk) z trzech różnych portali w tym samym czasie stworzyło jednakowy materiał prasowy, posługując się tym samym zestawem liter i znaków interpunkcyjnych?

Odpowiedź jest banalnie prosta, prawdopodobnie otrzymali gotowca, którego, co jest normą wśród „piotrkowskiego środowiska dziennikarskiego”, nawet nie chciało się im przeredagować, a tym bardziej skonfrontować z rzeczywistością.

Fakty są następujące

7 grudnia na dwóch prywatnych, facebookowych profilach Sylwii Spurek (> link) pojawił się wpis:

foto: screen GT

Pani rzecznik nie wspomniała słowem na temat udziału Ciżewskiego w „projekcie liberalizującym aborcję Ratujmy kobiety„, jego zaangażowania w protesty czy współpracy z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet, a jej podziękowanie dla kilkunastu mężczyzn miało charakter czysto umowny.

Sylwia Spurek potwierdziła to w dzisiejszej rozmowie z „Gazetą Trybunalską” mówiąc:

Takie podziękowanie nie ma charakteru nagrody, wyróżnienia sensu stricto, ponieważ wyróżnienia są przyznawane przez Rzecznika Praw Obywatelskich, są to na przykład odznaki honorowe związane z działalnością na rzecz praw człowieka. Moje słowa nie odnosiły się do sformalizowanego wyróżnienia czy nagrody, gdyż te przyznawane są w tych trybach, w jakich Rzecznik Praw Obywatelskich przyznaje wyróżnienia czy nagrody. Wpis miał charakter symboliczny, będący indywidualnym, personalnym podziękowaniem.

Kliknij, aby powiększyć. Foto: screen GT

Oprócz tego akcja Ciżewskiego „Bezpieczna kobieta 2018” została boleśnie skrytykowana pod tym samym wpisem:

W taki sposób tworzy się iluzję zdolności do samoobrony. Może to doprowadzić jedynie do tragedii kiedy napastnik jest sprawny fizycznie, albo zaopatrzony w jakieś narzędzie. Sztuka samoobrony wymaga wyrobienia reakcji nawykowych, a na to trzeba kilku lat treningów. Można za to z czystym sumieniem polecić trening biegowy.

Komentarz

Miał być medialny rozgłos, a wyszyło jak zwykle. Autentyczny i trwały sukces można odnieść tylko uczciwością i pracą, a nie manipulowaniem, łatwymi do sprawdzenia faktami.

O innych osiągnięciach Ciżewskiego można przeczytać: > tutaj.

→ M. Baryła

10.12.2018

• foto: pixabay.com

 

 

44
2

10 myśli na temat “Spektakularny sukces Dawida Ciżewskiego!

 • 11/12/2018 o 02:46
  Permalink

  Mariusz i już jesteś lżejszy o 200 tysi za całokształt pracy twórczej. Pozew w drodze

  3

  6
  Odpowiedz
  • 11/12/2018 o 03:24
   Permalink

   Co tam 200 tys., lepiej od razu domagać się 2 mln złotych, swoją drogą lepiej być lżejszym o kilka złotych, niż o rozum. (mb)

   10

   2
   Odpowiedz
 • 10/12/2018 o 22:55
  Permalink

  Powoływanie się w artykule prasowym na komentarz (miejmy nadzieje człowieka) podpisującego się kundel bury też jest wielce wątpliwym źródłem na które warto się powoływać…co ergo stawia pod znakiem zapytania jakość prezentowanego w artykule ‚śledztwa dziennikarskiego’ stawiając autora na równi z takimi tuzami miejskiego dziennikarstwa jak redaktor Larecki.

  3

  2
  Odpowiedz
  • 11/12/2018 o 03:38
   Permalink

   Zarzut chybiony. W internecie, jak powszechnie wiadomo, ludzie posługują się pseudonimami, nickami. Z mojego punktu widzenia nazwisko czy przydomek nie ma znaczenia, liczy się jedynie treść, a ta,w tym konkretnym przypadku, zawiera celne stwierdzenia. Poza tym kwalifikowane powyższego tekstu do gatunku dziennikarskiego śledztwa stawia pod znakiem zapytania wiedzę autora komentarza. Co do P. Lareckiego, co by o nim nie mówić, jest przede wszystkim felietonistą, a nie dziennikarzem, więc to kolejny nietrafiony zarzut czy porównanie. Resume: miało być błyskotliwe i uszczypliwie, a wyszło jak zawsze. (mb)

   10

   1
   Odpowiedz
   • 11/12/2018 o 15:50
    Permalink

    Jak widać redakcja nie rozumie ironi…więcej nie warto nic więcej dodawać bo mądrej głowie dość dwa slowa.

    1

    3
    Odpowiedz
 • 10/12/2018 o 16:19
  Permalink

  Panie Mariuszu, wykonał pan kawał dobrej, dziennikarskiej roboty. Jest jeszcze jeden ciekawy znak zapytania w tej sprawie. Czy może sam pan Ciżewski sprokurował ten tekst i rozesłał do redakcji portali, które łyknęły to jak mały Kazio grabki w piaskownicy? Czy jest możliwe ustalenie tego typu kwestii?

  10

  3
  Odpowiedz
  • 10/12/2018 o 17:36
   Permalink

   Ale na podstawie czego w ogóle powstało to całe zamieszanie? Tylko na podstawie tych podziękowań pani dr Sylwii na Facebooku? Przecież to kpina jakaś.

   3

   4
   Odpowiedz
 • 10/12/2018 o 14:51
  Permalink

  Pan Dawid tak walczy o prawa kobiet, to dlaczego on sam od wielu lat nie pracuje, a żona musi na dwa etaty pracować, żeby rodzinę utrzymać?

  15

  3
  Odpowiedz
 • 10/12/2018 o 14:42
  Permalink

  Ale czegoś nie rozumiem – to trzy portale puściły jednakową informację i w ogóle tego nie sprawdziły? To przecież wystarczy napisać jakąś bzdurę, wkleić jakąś fakefotkę i też puszczą. Tam pracują roboty, czy ludzie?

  11

  4
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.