Zagrali dla świętej Cecylii

Milejów, to niewielka miejscowość położona w gminie Rozprza, kilka kilometrów na południe od Piotrkowa Trybunalskiego. Stoi tam od 120 lat neogotycki, parafialny kościół, którym od kilku miesięcy zawiaduje ks. proboszcz Piotr Kotas – człowiek energiczny, pomysłowy, otwarty na ludzi.

Parafia się wyludnia. Choć teoretycznie liczy 3500 mieszkańców, to w praktyce jest ich znacznie mniej. Młodzi uciekają do miasta albo za granicę. Z tego powodu tylko niewielka część osób odlicza się na niedzielnej mszy. Drastycznie spadła ilość ślubów – życie bez sakramentu, wbrew zaleceniom katolickiej wiary, staje się normą.

Gospodarz kościoła opieki św. Józefa, św. Marii Magdaleny i Aniołów Stróżów ma tego pełną świadomość, dlatego za cel postawił sobie nawrócenie parafian. Jednym z elementów ma być organizacja wydarzeń kulturalnych i artystycznych. I tak w sobotni wieczór, 24 listopada, po mszy w świątyni wystąpiła Marszowo-Koncertowa Orkiestra z Milejowa pod batutą Grzegorza Konopki (> zaproszenie).

Wierni nie zawiedli, na parkingu brakowało miejsc na samochody, a w środku prawie wszystkie miejsca były zajęte. Co ważne dało się zauważyć wiele młodych twarzy.

Zespół zaprezentował wiązankę kompozycji patriotycznych, legionowych oraz utwory klastyczne. Dobra akustyka sprawiła, że odbiór muzyki okazał się zadowalający. Oczywiście największy w tym udział był samych wykonawców, w gronie których znalazło się ledwie sześć kobiet. Ale o jakiej urodzie!

Orkiestry dęte od dawna nie są już kojarzone z obsługą pogrzebów czy gminnych uroczystości. Aktualnie, to niezależne, profesjonalnie prowadzone byty składające się z absolwentów szkół muzycznych – ludzi z wyrobionym gustem muzycznym.

Święta Cecylia, patronka muzyków, orkiestr, chórzystów, zapewne uśmiechała się słodko słysząc dźwięki unoszące się ku niebu z zatopionego w ciemnościach, milejowskiego kościoła, którego podświetlone wieże widoczne były z daleka w czarnym, lepkim i dżdżystym powietrzu.

→ M. Baryła

25.11.2018

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

39
2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.