Śmierć Witolda Sobocińskiego

W wieku 89 lat zmarł nestor polskich operatorów filmowych Witold Sobociński. Tę przykrą informację jako pierwsza podała dziś na swojej stronie internetowej łódzka Szkoła Filmowa.
Gwiazda Witolda Sobocińskiego w Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi.

Sobociński urodził się w 1929 roku w podłódzkim Ozorkowie. Studia na Wydziale Operatorskim PWSTiF ukończył w 1955. Początkowo – jak czytamy na stronie „filmpolski.pl” był realizatorem światła i operatorem kamery w ośrodku TVP w Łodzi (1955-59), następnie operatorem filmów dokumentalnych w WF „Czołówka” (1959-64). W 1967 zadebiutował jako operator filmów fabularnych. Od 1980 wykładowca w PWSFTviT w Łodzi. Związany był jako muzyk z zespołem jazzowym „Melomani”.

Spod jego ręki wyszły zdjęcia do tak wybitnych filmów jak: „Wesele”, „Sanatorium pod klepsydrą”, „Ziemia obiecana”, „O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji” czy „Trzecia część nocy”.

Laureat kilkunastu nagród filmowych m. in.: „Złot Żaba” na VIII Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych „Camerimage”, nagroda za całokształt twórczości przyznana przez Amerykańskie Stowarzyszenie Operatorów Filmowych, Polska Nagroda Filmowa „Orzeł” w kategorii: Nagroda za Osiągnięcia Życia, „Platynowych Lwów” w Gdyni i in.

 

→ (kk)

19.11.2018

• na zdjęciu: Witold Sobociński na Camerimage 2013, foto: Anna Konop, źródło: camerimage.pl

• więcej na temat twórczości Sobocińskiego: > tutaj

 

 

1
1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.