W Kanadzie zalegalizowano marihuanę!

Zalegalizowanie marihuany w wielu krajach wciąż budzi wiele wątpliwości. Duży krok w tej sprawie zrobił Urugwaj, który w 2013r. zalegalizował ją do użytku rekreacyjnego. Jak doniosło dzisiaj z samego rana BBC w ślad za nim poszła Kanada.

Pierwszym klientem, który legalnie kupił marihuanę był Ian Power z miasta St. John’s. Mężczyzna chciał przejść do historii i już o godz. 20:00 stał w kolejce. Jak mówił prasie jego marzeniem było móc legalnie zakupić gram konopi w Kanadzie.

Wieść o nowym prawie dotarła już do 15 mln gospodarstw. Prowincje i gminy muszą zatem dokładnie określić gdzie będzie można kupować i konsumować konopie indyjskie. Analitycy prognozują nawet niedobór rekreacyjnej marihuany w pierwszym roku legalizacji, ponieważ produkcja i licencjonowanie rosną, żeby zaspokoić popyt. W Ontario, najbardziej zaludnionej prowincji w Kanadzie sklepy zostaną otwarte prawdopodobnie dopiero wiosną, jednak klienci będą mogli zakupić konopie metodą online.

Zalegalizowanie marihuany to obietnica wyborcza premiera Justina Trudeau z 2015r. Jak widać przywódca rządzącej Partii Liberalnej dotrzymał słowa tuż przed wyborami, a jego celem jest zapobieganie dostawania się narkotyków w ręce nieletnich oraz otrzymywania zysków z rąk przestępców.

Medyczna marihuana zyskała już popularność w wielu krajach europejskich. W RPA we wrześniu zalegalizowano posiadanie i konsumowanie marihuany przez dorosłych w miejscach prywatnych, jednak jej sprzedaż nadal uważana jest za przestępstwo. Natomiast w kwietniu Zimbabwe było drugim po Lesotho państwem, który dopuścił marihuanę do użytku medycznego.

Od dzisiaj dorośli w Kanadzie kupić mogą olej konopny, nasiona i rośliny oraz suszone konopie indyjskie. Dorosły Kanadyjczyk będzie mógł mieć przy sobie do 30 gr suszonych konopi lub ich odpowiednik, a hodować można nie więcej niż cztery rośliny na gospodarstwo domowe.

Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi kara nawet 14 lat pozbawienia wolności.

11 października urząd statystyczny Kanady poinformował, że około 5% mieszkańców w wieku powyżej 15 lat (czyli ok. 4,6 mln) na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy zażywało marihuanę.

→ Klaudia Łączkowicz

18.10.2018

• grafika: barma / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

18
1

Jedna myśl na temat “W Kanadzie zalegalizowano marihuanę!

 • 18/10/2018 o 16:31
  Permalink

  Od Zygmunta ukłony i różne wyrazy …

  1

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.