Relacje Polska – Izrael

W ostatnich miesiącach zawrzało w stosunkach polsko – izraelskich. Nowym ambasadorem Polski w Izraelu został były dziennikarz Marek Magierowski. Od grudnia 2015 r. do maja 2017 r. był dyrektorem Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, a następnie wiceministrem w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W połowie czerwca oficjalnie wręczono mu nominację na stanowisko ambasadora.

Sama uroczystość złożenia listów uwierzytelniających była dość nietypowa i wzbudziła kontrowersje. A wszystko przez to, że Magierowski wygłosił swoje przemówienie po hebrajsku i dopiero potem przeszedł na język angielski. Natomiast słowo polskie nie padło podczas tego wydarzenia ani razu. Zdaniem wielu komentatorów tym zachowaniem nowy ambasador pokazał, że nie będzie skutecznie walczył o polskie interesy w Izraelu.

Warto też przypomnieć, że poważny zgrzyt na linii Polska – Izrael miał miejsce na początku tego roku, a dokładnie w styczniu, kiedy to przyjęto nowelizację ustawy o IPN. Od razu negatywnie na tą wiadomość zareagowała Anna Azari – izraelska ambasador w Polsce. Nie zawahała się nawet skrytykować nas podczas obchodów kolejnej rocznicy wyzwolenia Auschwitz, podczas której obecny był premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedziała nawet konsekwencje, jeżeli ustawa nie zostanie wycofana. Z tego względu rozporządzenie, które miało zaprzestać obwinianiu nas za niemieckie zbrodnie podczas II wojny światowej musiało zostać zmienione.

Mimo to w zeszłą środę 27 września prezydent Andrzej Duda i premier Izraelu Benjamin Netanjahu spotkali się podczas 73 sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Panowie omówili bieżący stan relacji dwustronnych, perspektywę współpracy polsko – izraelskiej na polu nowych technologii i w kwestiach wojskowych oraz wojnę w Syrii. Oboje wyrazili nadzieję na pozytywny rozwój więzi w obszarze gospodarki, nowoczesnych technologii oraz relacji międzyludzkich, a także satysfakcję z tej deklaracji. Prezydent RP Andrzej Duda tak podsumował spotkanie: „Nie mam żadnych wątpliwości, że relacje z Izraelem są bardzo dobre. Jeżeli były jakiekolwiek zachwiania, to one dawno już nie mają miejsca”. Ale czy na pewno?

Spore zamieszanie wywołała informacja, że przed środowym spotkaniem nasz prezydent nie został od razu wpuszczony do sali i musiał czekać pod drzwiami. Poinformowano go, że sala będzie gotowa za 2 minuty i wówczas będzie mógł wejść. Premier Izraela był już wtedy w środku. Jeden z internautów podsumował ten incydent tak: „Netanjahu w siedzibie ONZ pokazał prezydentowi Andrzejowi Dudzie jego miejsce w szeregu”. Wielu ludzi poparło jego opinię na ten temat, ponieważ to zachowanie wobec naszego prezydenta można śmiało uznać za niestosowne i nieetyczne.

W dniach 15-16 października bieżącego roku zaplanowana jest jednak kontynuacja rozmowy podczas wizyty szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha w Tel-Awiwie, na którą zaprosił go doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego Meira Ben Schabbata. Już w kolejnym miesiącu dowiemy się jak zakończa się te polsko – izraelskie pertraktacje.

→ Klaudia Łączkowicz

1.10.2018

• na zdjęciu: Marek Magierowski, foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• czytaj także: > „Nie baw się ogonem lwa, bo będziesz tego żałował” – konflikt USA i Iranu zaostrza się”

 

 

31
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.