Łódź. Komornik aresztował Uszatka i Coralgola

W poniedziałek, 15 października, w łódzkim Muzeum Animacji Se-ma-for przy ulicy Sienkiewicza 100, doszło do zajęcia komorniczego ruchomości należących do muzeum.

Komornik, na poczet długów placówki sięgających co najmniej 606 tys. złotych, zabezpieczył m. in. figurki Coralgola i Uszatka oraz makiety, które służyły za plan filmowy przy realizacji bajek uwielbianych przez co najmniej dwa pokolenia Polaków.

Sprawa jest o tyle trudna, że muzeum jest własnością prywatnej spółki, która w 1999 r., za zgodą przewodniczącego Komitetu Kinematografii, przejęła majątek państwowej wytwórni Studio Filmowe Semafor, założonej w 1960 r. pod nazwą Studio Małych Form Filmowych.

W 2008 r. Se-ma-for Produkcja Filmowa sp. z o.o., już jako niezależny od państwa podmiot gospodarczy, powołał do życia Fundację Filmową Se-ma-for; jednym z jej zadań było prowadzenie Muzeum Animacji; jednak osiem lat później, w 2016 r., muzeum trafiło do przedsiębiorstwa Se-ma-for Technikal Solution S.A. z siedzibą w Łodzi. Był to wynik zmian właścicielskich jakie zaszły w spółce matce; w 2015 r. borykający się z kłopotami Se-ma-for sprzedał ponad połowę udziałów brytyjskiej firmie Small Screen Enterteinment LTD. Obecnie firma posiada trzech wspólników: Zbigniewa Żmudzkiego – 17 udziałów, Adama Ptaka – 10 udziałów i SSE – 41 udziałów, a jej prezesem jest Luc Toutounghi.

Choć z postaciami z bajek łączą miliony widzów więzy sentymentalne o tyle, z muzealniczego punktu widzenia, nie wszystkie kukiełki mają wartość historyczną.

Dagmara Śmigielska, dyrektor Wydziału kultury Urzędu Miasta Łodzi, komentując dla „Gazety Trybunalskiej” ostatnie wydarzenia powiedziała m. in.: – Część z tych rzeczy, to są rzeczy nowe, one nie są zabytkowe, a prawa do nich ma nowa spółka. Natomiast jedynym spadkobiercą, który mógł podjąć jakiekolwiek działania w tej sprawie nie było miasto (czytaj: Urząd Miasta Łodzi) lecz Filmoteka Narodowa.

O sytuacji w Se-ma-forze opowiadał wczoraj Zbigniew Żmudzki na antenie TVP Łódź (> link).

→ (mb)

17.10.2018

• foto: youtube.com / screen GT

 

 

47
0

Jedna myśl na temat “Łódź. Komornik aresztował Uszatka i Coralgola

 • 18/10/2018 o 19:32
  Permalink

  Dostajemy za tego Misia jako konsultanci 20% ogólnej sumy kosztów, i już. Więc im on jest droższy ten Miś tym… No…

  2

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.