Czyste powietrze w Piotrkowie. Czy to jest możliwe?

Od kilkunastu lat prowadzę samotną „walkę z wiatrakami” propagując ekologicznie czyste spalanie węgla w zasypowych kotłach centralnego ogrzewania. Przyczyną smogu w polskich miastach nie są węglowe kotły centralnego ogrzewania (jak to się powszechnie uważa), ale ich niewłaściwa eksploatacja!

W państwach zachodniej Europy (w czasach gdy ich mieszkańcy używali węgla do ogrzewania domów) węglowe kotły zasypowe użytkowano sposobem zapalania „od góry”. Ten sposób palenia w kotłach węglem zapewnia bezdymne spalanie, oraz minimalizuje emisję pyłów. Naukowe badanie przeprowadzone w wielu krajach (np. w Szwajcarii w roku 2008) pokazują, ze palenie sposobem „od góry” kilkakrotnie zmniejsza emisję trujących gazów i pyłów, w porównaniu do palenia tradycyjnego (czyli zapalania „od dołu”).

Moje próby dotarcia z informacją o właściwej eksploatacji kotłów węglowych do ich użytkowników w Piotrkowie, przyniosły skromny efekt! Audycja w radiu Piotrków, artykuł w „Dzienniku Łódzkim”, program w telewizji NTL – nie uczyniły przełomu!

Władze Piotrkowa nie chcą włączyć się w akcję edukacyjną! Prezydent Karzewnik, z którym kilkakrotnie rozmawiałem, najpierw wykazał zainteresowanie tematem, ostatecznie „odpuścił” argumentując, że władze miasta nie mogą propagować pomysłu nie potwierdzonego badaniami naukowymi przeprowadzonymi w Polsce.

Jeszcze dwa lata temu tak faktycznie było: polscy naukowcy nie badali metody „palenia od góry” w zasypowych kotłach węglowych. Jednak rok temu „przyparci do muru” przez takich jak ja „dyletantów” (których w skali kraju jest kilkunastu) oraz przez działaczy Alarmów Smogowych, przeprowadzili w końcu takie badania. Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu przebadał metodę „palenia od góry” i potwierdził to co od dawna było wiadome z wielu badań badań przeprowadzonych w Szwajcarii, Austrii i Niemczech! Eksploatacja węglowych zasypowych kotłów centralnego ogrzewania metodą palenia „od góry”, redukuje wielokrotnie emisję gazów i pyłów w stosunku do tradycyjnego sposobu palenia w piecach!

Bazując na powyższych badaniach, Ministerstwo Ochrony Środowiska na swojej stronie internetowej rekomenduje ten sposób palenia w domowych węglowych kotłach centralnego ogrzewania. Przesłałem panu Karzewnikowi linki do badań Instytutu w Zabrzu oraz strony internetowej ministerstwa, jednak żadnej odpowiedzi nie uzyskałem.

Mój pomysł był (i jest ) taki aby to akcji edukacyjnej włączyć straż miejską Piotrkowa. Opracowałem skrótową instrukcję poprawnego eksploatowania węglowych kotłów c.o. Instrukcję mieli rozprowadzić po osiedlach domów jednorodzinnych inkasenci spisujący liczniki wody.

Straż miejska prowadziłaby wyrywkowe kontrole „ekologiczne” na osiedlach domów jednorodzinnych, obserwując kominy budynków. Jeśli by zauważyli, że z komina wydobywa się czarny dym, wówczas byliby zobligowani do rozmowy z właścicielem próbując ustalić jaka jest przyczyna tego stanu rzeczy.

Moja koncepcja została zignorowana przez prezydenta Karzewnika, choć deklarowałem współpracę w czynie społecznym!

Może prezydent Chojniak (bądź pani Głowacka jeśli wygra wybory) zainteresuje się tematem ? Powietrze w Piotrkowie może być wielokrotnie czystsze niż obecnie, bez żadnych inwestycji, tylko w drodze edukacji mieszkańców! Pomożecie?

→ Antoni Pietraszko

29.10.2018

• foto: pixabay.com

• więcej o smogu: > tutaj

 

 

15
0

4 myśli na temat “Czyste powietrze w Piotrkowie. Czy to jest możliwe?

 • 30/10/2018 o 09:50
  Permalink

  Straż Miejska ma chodzić? Wolne żarty, a kto będzie wlepiał mandaty za ,,złe” parkowanie?

  3

  0
  Odpowiedz
 • 29/10/2018 o 21:07
  Permalink

  A co z rozwiązaniem problemu nielegalnego parkowania w al. 3 Maja między MOK-iem a ul. Jagiellońską? Pewnie też nic?

  „Można jeszcze lepiej, bo kocham Piotrków!”

  4

  1
  Odpowiedz
 • 29/10/2018 o 14:37
  Permalink

  Karzewnik na bruk!!! A ten „vicek prezio” odpisał wreszcie Panu Redaktorowi Baryle na pismo dotyczące oznakowania znakami drogowymi strefy Starego Miasta? To już chyba rok zajmuje stanowisko! Z góry dziękuję za info zwrotne.

  8

  1
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.