Cisza wyborcza. Od północy w piątek – cisza wyborcza

O północy z piątku na sobotę rozpoczyna się cisza wyborcza. Od tej godziny aż do zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych.

Plakaty, banery i ulotki poszczególnych komitetów wyborczych będą mogły pozostać na dotychczasowych miejscach. W czasie ciszy wyborczej nie mogą być jednak przemieszczane, np. na samochodach. Zabroniona jest agitacja wyborcza w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje.

Również od północy z piątku na sobotę aż do zakończenia głosowania zabrania się podawania do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych sondaży opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów oraz wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania.

Za złamanie tych zakazów Kodeks wyborczy przewiduje sankcje. Osoba, która w związku z wyborami, w okresie od zakończenia kampanii wyborczej aż do zakończenia głosowania prowadzi agitację wyborczą, podlega karze grzywny.

Mediom, które w czasie ciszy wyborczej podałyby do publicznej wiadomości wyniki przedwyborczych badań lub sondaży prowadzonych w dniu głosowania, grozi kara grzywny w wysokości od 500 tys. do 1 mln złotych. Dotyczy to także wszelkich publikacji w internecie.

  → woj/ Kurier PAP

19.10.2018

• foto: pixabay.com

• źródło: Serwis Samorządowy PAP

 

 

0
0

2 myśli na temat “Cisza wyborcza. Od północy w piątek – cisza wyborcza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.