3 października 1944 r. Koniec powstania warszawskiego

W nocy z 2 na 3 października 1944 o godzinie 2.00 w kwaterze SS-Obergruppenfuehrera Ericha von dem Bacha-Zelewskiego w Ożarowie przedstawiciele KG AK płk Kazimierz Iranek-Osmecki „Jarecki” i ppłk Zygmunt Dobrowolski „Zyndram” podpisali „Układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie”.

Trzy godziny później nastąpiło zawieszenie broni, przez kolejne dwa dni oddziały powstańcze opuszczały zrujnowaną stolicę.

Jak czytamy na stronie „dzieje.pl”: W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Poległo również ok. 3,5 tys. żołnierzy z Dywizji Kościuszkowskiej. Straty ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zburzone.

Fakt opuszczenia Warszawy w momencie kapitulacji nie był końcem gehenny – powiedziała PAP Katarzyna Utracka, historyk, zastępca kierownika Pracowni Historycznej Muzeum Powstania Warszawskiego. Często ten dramat trwał albo wręcz zaczynał się.

 

→ PAP / (kk)

3.10.2018

• zdjęcie: Ożarów Mazowiecki, 02.10.1944 r., podpisanie układu, foto/źródło: NAC

 

 

16
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.