Zaproszenie. „II wojna światowa. Historia, która nie chce przeminąć” – dyskusja o książce.

Już w najbliższy poniedziałek (17.09.2018 r.) w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi odbędzie się kolejne spotkanie skierowane do miłośników i pasjonatów historii, którego jednym z patronów medialnych jest „Gazeta Trybunalska”.
Kliknij, aby powiększyć.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Plus czy Minus – konfrontacje historyczne”, a jego tytuł brzmi: „II wojna światowa. Historia, która nie chce przeminąć” – dyskusja o książce.

Pozycja wydana przez Instytutu Pileckiego – tytułem nawiązuje do słynnego sformułowania niemieckiego badacza XX-wiecznych totalitaryzmów prof. Ernesta Noltego. Pisał on kiedyś o „przeszłości, która nie chce przeminąć”. Od zakończenia II wojny światowej minęło już ponad 70 lat, jednak wpływa ona wciąż na teraźniejszość, politykę i postrzeganie innych narodów.

II wojna światowa, wiek XX, dwa totalitaryzmy – to tematy gorących debat, które fascynują uczonych i poruszają wyobraźnię społeczeństw. Na czym polega wyjątkowość polskiej historii? Jak opowiadać o niej światu? Jakie wyzwania stoją przed polską polityką pamięci? W 79. rocznicę agresji ZSRR na Polskę, który ostatecznie przypieczętował zniszczenie II Rzeczypospolitej chcemy powrócić do tych pytań. Zapraszamy.

Miejsce i data:

17 września 2018 r. (poniedziałek)
godz. 18:00
siedziba główna Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13

Goście:

• prof. Marek Kornat (historyk, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk)

• Robert Kostro (historyk, dyrektor Muzeum Historii Polski)

Prowadzenie:

• dr Mikołaj Mirowski (historyk i publicysta, Muzeum Historii Polski, współpracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych).

Patronat merytoryczny:

Muzeum Historii Polski, Instytut Pileckiego.

Patronat medialny:

TVP Historia, TVP S.A. Oddział w Łodzi, Radio Łódź, „Gazeta Trybunalska” i in.

→ (mm) / (kk)

14.09.2018

• grafika: organizatorzy

• więcej o konfrontacjach historycznych: > tutaj

 

 

8
1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.