Wreszcie prawdziwa reforma kodeksów: cywilnego i karnego

Trzeba przyznać, że wreszcie od wielu lat oczekiwana reforma postępowań przed sądem, zaczyna być realizowana. Wielka w tym zasługa prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, najlepszego chyba ministra w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Przede wszystkim skróci się wydatnie długość samego procesu. Wyeliminowane zostaną rozmaite sztuczki oskarżonych i obrońców, mające na celu wydłużanie spraw w nieskończoność. Reforma procesu cywilnego, jak i zmiany w Kodeksie postępowania karnego mają uwolnić sędziów od wielu zbędnych czynności, wydłużających sprawy, jak na przykład brak konieczności przesłuchiwania tysięcy świadków, nie mających nic istotnego do powiedzenia, lub konieczności odczytywania wielu tomów akt, albo czytania wyroków przy zupełnie pustej sali.

Zostaną znacznie obniżone lub całkowicie zniesione opłaty sądowe w sprawach cywilnych, tak aby każdy obywatel miał możliwość dochodzenia sprawiedliwości przed sądem. Wiele drobnych spraw może zakończyć się drogą mediacji, a inne mają być rozstrzygnięte w czasie jednej rozprawy. Bardzo ważną sprawą będzie możliwość nagrywania przez strony całego procesu bez zezwolenia, wystarczy jedynie poinformować sędziego o tym fakcie.

To tylko niektóre z rozwiązań proponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Miejmy nadzieję, że te zmiany przejdą szybko ścieżkę legislacyjną i zostaną wkrótce uchwalone przez Sejm.

Zadają one kłam krytykom obecnego rządu, że chodzi mu wyłącznie o pozbycie się niewygodnych sędziów. Niezależnie od tego, jacy będą sędziowie, obowiązywać ich będzie nowe prawo, do którego chcąc nie chcąc, muszą się zastosować .

Co do samej kasty sędziowskiej, wiemy wszyscy, jaka jest i niewiele dobrego można o niej powiedzieć. Co nie znaczy, że nie ma wśród nich ludzi uczciwych i postępujących zgodnie nie tylko z literą, ale i z duchem prawa.

Obecne władze mają wiele wad i niektóre jej posunięcia mogą świadczyć, że napotykają na ogromy opór wewnętrzny i zewnętrzny w swoich działaniach i zaczynają się niebezpiecznie cofać w zapowiadanych reformach. I, że nie tyle jest to niebezpieczne dla Prawa i Sprawiedliwości, ile dla przyszłości Polski. Wydaje się, że za dużo tu kalkulacji i lęku, a za mało determinacji i jasnego planu w polityce krajowej, a szczególnie zagranicznej. Na szczęście postawa Zbigniew Ziobry i jego współpracowników daje nadzieje, że nie wszystko stracone i mimo przeszkód przebudowa państwa postępować będzie dalej.

→ Zbigniew Rutkowski

25.09.2018

• foto: pixabay.com

• czytaj: > „Szybsze i sprawniejsze sądy – reforma procesu karnego”

• czytaj: > „Wielka reforma procesu cywilnego”

 

 

45
0

Jedna myśl na temat “Wreszcie prawdziwa reforma kodeksów: cywilnego i karnego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.