W województwie łódzkim ruszyły pierwsze szkolenia Terytorialsów

W piątek, 31 sierpnia, rozpoczęła się pierwsza „szesnastka” ochotników do 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uczestnicy różnią się wiekiem, doświadczeniem i zainteresowaniami, ale wszystkich łączy chęć zadbania o bezpieczeństwo swojej lokalnej społeczności.

Rozpoczynamy pierwsze, historyczne, 16-dniowe szkolenie podstawowe żołnierzy terytorialnej służby wojskowej, dedykowane dla ludzi, którzy jeszcze nigdy nie mieli do czynienia ze służbą wojskową – powiedział ppłk Marcin Siudziński, szef sztabu 9 Łódzkiej Brygady WOT.

Pierwszy dzień, to przyjęcie do brygady, sprawy ewidencyjne, umundurowanie i wyekwipowanie. Potem będą dwa tygodnie szkolenia podstawowego dla 80 osób, a na koniec – uroczysta przysięga wojskowa zaplanowana na 15 września.

Podczas szkolenia duży nacisk będzie kładziony na nabycie praktycznych umiejętności, przystosowanie się do służby wojskowej. Podstawy zachowania się w typowych sytuacjach, z którymi żołnierz może się spotkać- powiedział dowódca 91 batalionu lekkiej piechoty ppłk Marcin Markiewicz. Zaznaczył, że najważniejsze będzie jednak szkolenie taktyczne i ogniowe, nabycie umiejętności zachowania się na potencjalnym polu walki, bezpiecznego posługiwania się bronią czy przemieszczania się z nią.

Kandydaci pochodzą z różnych środowisk, przede wszystkim będą musieli przystosować się do funkcjonowania w takiej grupie, gdzie praktycznie cały czas są razem. Muszą się tego nauczyć- dodał ppłk Siudziński.

Ochotnicy przyjęli kartę powołania i jestem przekonany, że ukończą to wymagające szkolenie, po którym zostaną żołnierzami terytorialnej służby wojskowej – powiedział dowódca batalionu 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

16-dniowe szkolenie podstawowe jest tylko przepustką do dalszego szkolenia Terytorialsów. Po ich zakończeniu żołnierze WOT rozpoczynają trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych najczęściej w systemie weekendowym, czyli w czasie wolnym od pracy. Dodatkowo raz w roku każdy żołnierz OT będzie brał udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych. W ciągu trzech lat żołnierze OT będą szkolić się minimum 124 dni po 12 godzin dziennie, a dotyczy to tylko tzw. funkcji prostych. Na kształcenie specjalistów przewidziano więcej czasu.

Wojska Obrony Terytorialnej są odrębnym rodzajem sił zbrojnych. Docelowo mają liczyć 53 tys. żołnierzy, zgrupowanych w 17 brygad – po jednej w każdym województwie i dwie na Mazowszu.

→ por. Paulina Popiel

Oficer Prasowy
9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej

2.09.2018

• foto: mat. prasowe Dowództwa WOT

• więcej o Wojskach Obrony Terytorialnej: > tutaj

 

 

37
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.