Profilaktyka nowotworów głowy i szyi – badania dla pacjentów

W dniach 17-21.09.2018 po raz szósty zostanie  zorganizowany Łódzki Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Jest on jednym z elementów Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Program ten jest przeznaczony dla lekarzy i pacjentów i ma na celu poprawę świadomości społecznej w zakresie tej grupy chorób nowotworowych. W ramach programów przeprowadzane są szkolenia, zarówno dla kadry medycznej (szczególnie dla personelu placówek podstawowej opieki zdrowotnej), jak i dla ogółu populacji, w tym między innymi, dla pacjentów i ich rodzin oraz uczniów łódzkich szkół średnich.

Zakres tych szkoleń dotyczy profilaktyki i unikania czynników ryzyka zachorowania na nowotwory głowy i szyi. Ponadto szkolenia uczulają na rozpoznawanie pierwszych objawów tych nowotworów, a to, mamy nadzieję, pozwoli na ich wykrywanie w jak najwcześniejszym stadium i skuteczne leczenie.

Równie istotną częścią wymienionych programów profilaktyki są bezpłatne badania dla pacjentów, organizowane między innymi w naszym ośrodku. Badania te są przeznaczone dla pacjentów w wieku 40-65 lat, u których występują objawy lub którzy mają czynniki ryzyka tych nowotworów.

Czynniki ryzyka:

1. wieloletnie palenie tytoniu,

2. nadużywanie alkoholu,

3. wysokie ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Objawy występujące przez ponad 3 tygodnie, niezwiązane z infekcją górnych dróg oddechowych:

1. pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz/lub czerwone albo białe naloty w jamie ustnej,

2. ból gardła,

3. przewlekła chrypka,

4. guz na szyi,

5. niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa,

6. ból w trakcie oraz/lub problemy z połykaniem.

Najbliższa tura badań odbędzie się w dniach 18-21.08. Pacjenci mogą się zapisywać na badania osobiście w sekretariacie Oddziału Laryngologii Szpitala im. Barlickiego w Łodzi (ul. Kopcińskiego 22, klatka E, II piętro) lub telefonicznie ( tel. 42 6785785 lub 785911556). Ilość miejsc nieograniczona, w razie dużej liczny chorych będą oni umawiani w innych terminach.

→ dr n. med. Katarzyna Bojanowska-Poźniak

Oddział Laryngologii Uniwersyteckiego szpitala nr 1 im. N.Barlickiego w Łodzi

13.09.2018

• foto: pixabay.com

 

 

41
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.