Odpust w Witowie (2018)

Wczoraj, 2 września br. w sanktuarium Matki Bożej Zwiastowania – parafii św. Małgorzaty i św. Augustyna w Witowie – odbył się odpust św. Augustyna – coroczna uroczystość patrona kościoła.

O godz. 12:00, przy dźwiękach orkiestry, rozpoczęła się uroczysta Msza Święta koncelebrowana, której przewodniczył proboszcz ks. kan. Franciszek Dowleszewicz. Zwieńczeniem mszy była celebracja Monstrancji w procesji dookoła parafii z udziałem wiernych z Witowa, Piotrkowa Trybunalskiego oraz sąsiednich miejscowości i wsi.

Geneza odpustu sięga czasów zakonu norbertanów, czyli aż XIII w. Mało kto dzisiaj wie, że pozostałości norbertańskiego opactwa, leżące z daleka od głównych szlaków komunikacyjnych na południowo wschodnich granicach Piotrkowa Trybunalskiego, kiedyś –jako ich pierwotna forma – cieszyły się sławą w całej Rzeczypospolitej. Opactwo odwiedzane było przez królów, możnowładców i szlachtę. Dzisiaj parafia liczy nieco ponad 3000 wiernych.

Podczas odpustu św. Augustyna nie zabrakło rozrywki dla najmłodszych. Wata cukrowa, obwarzanki i lody, to tylko przedsmak „straganowych” atrakcji, którymi mogli się cieszyć. Część rodzin zdecydowała się świętować w sposób najbardziej charakterystyczny dla dawnej, polskiej wsi – po niedzielnym Słowie Bożym, odpoczywali „pod parasolem”.

→ Karolina Drezler

3.09.2018

• foto: Karolina Drezler / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

15
1

2 myśli na temat “Odpust w Witowie (2018)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.