Zaproszenie. Ribbentrop – Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy?

W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, serdecznie zapraszamy na spotkanie z cyklu Plus czy Minus – konfrontacje historyczne zatytułowane: Ribbentrop – Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy? Rozmowa o książce Piotra Gursztyna.

Czy wolno historykom, publicystom czy dziennikarzom budować przeróżne alternatywne wizje przeszłości i jaki ma to sens? Czy musimy brać pod uwagę jak historie kontrfaktyczne mogą oddziaływać na pamięć zbiorową, symbole oraz uniwersalne wartości wspólnoty, w której funkcjonujemy?

Czy w 1939 roku mogliśmy wybrać inną drogę – wejść w alians z Hitlerem przeciw Stalinowi? O zmierzenie się z tą tezą pokusił się Piotr Gursztyn w swojej najnowszej książce pt. „Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy?” Współcześnie pojawiają się tezy, że II Rzeczpospolita mogła dołączyć do sojuszników Hitlera i dzięki temu uniknąć okupacji i zniszczenia kraju. Co by się stało, gdyby sanacyjne władze podjęły taką decyzję? Jaką politykę prowadził w latach 30. szef polskiej dyplomacji Józef Beck? Czy wiernie wypełnił w tym względzie testament Marszałka Piłsudskiego?

Praca Gursztyna jest wielką polemiką z twierdzeniami o możliwym sojuszu III Rzeszy i Polski. To swoista odpowiedź na wcześniejsze książki Piotra Zychowicza „Pakt Ribbentrop-Beck” i Rafała Ziemkiewicza „Jakie piękne samobójstwo”. W 79. rocznicę paktu Ribbentrop – Mołotow, który zadecydował o zniszczeniu II RP chcemy powrócić do tej dyskusji i do tych pytań. Zapraszamy!

Gość: Piotr Gursztyn (dziennikarz, publicysta, z wykształcenia historyk, autor książek „Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona” (2014) i „Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy?” (2018).

Prowadzenie: dr Mikołaj Mirowski (historyk i publicysta, Muzeum Historii Polski, współpracownik Domu Literatury w Łodzi i Muzeum Tradycji Niepodległościowych).

• 23 sierpnia 2018 r. (czwartek)
• godz. 18:00
• siedziba główna Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13

Patronat merytoryczny: Muzeum Historii Polski.

Patronat medialny: „Gazeta Trybunalska” i in.

→ (mm)

20.08.2018

• grafika: organizatorzy

• więcej o konfrontacjach historycznych: > tutaj

 

 

1
1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.