Wakacje. Ostatni moment

To już ostatni moment na zaplanowanie wakacyjnego wyjazdu. Mimo, że został już tylko niecały miesiąc, to wielu Polaków nie udało się jeszcze na urlop wypoczynkowy.

Jeżeli macie jakiekolwiek problemy z podjęciem decyzji, to zapraszam do zapoznania się z tegorocznym rankingiem kierunków wakacyjnych według Polaków.

Można się domyślać, że najpopularniejsza w tym roku, podobnie jak w ubiegłych sezonach, będzie Grecja. Zaskakujący jest fakt, że to nie Kreta zgromadzi najwięcej podróżnych a magiczna wyspa Zakynthos zwana Kwiatem Wschodu. Zakynthos to złociste plaże, gaje oliwne, lazurowa woda, rejsy promami a także bogate życie nocne.

Drugim równie obleganym miejscem jest Tunezja. Polacy wybierają te strony ze względu na bardzo dobry stosunek jakości do ceny. W tym roku wakacje w Tunezji zarezerwowało już 10 razy tyle turystów co w roku ubiegłym. Jeśli szukamy wakacji w wysokiej klasy hotelu z wieloma atrakcjami tj. aquaparkiem, obfitym wyżywieniem w cenie ten kierunek będzie jak najbardziej odpowiedni. Za tydzień wakacji razem przelotami i formułą all inclusive zapłacimy już 2146 zł od osoby.

Dalej w kolejności pojawiają się kraje takie jak: Bułgaria, Hiszpania, Egipt i Turcja. Najtańsza jest Bułgaria, płacimy wówczas średnio 5070 zł za rezerwację na tydzień dla 3 osobowej rodziny. Wakacje w Hiszpanii i Turcji wyniosą nas 6500 zł, w Egipcie natomiast 5500 zł.

Jeśli preferujemy jednak bardziej spokojne miejsce to śmiało możemy się wybrać do Albanii. To niezwykle ciekawy kraj i nie do końca poznany od strony turystycznej. W lipcu i sierpniu temperatury w ciągu dnia dochodzą do 29 st. Celsjusza. Cieplutka woda w morzu zachęca do kąpieli. Gościnni mieszkańcy, cudowne krajobrazy czy świeże owoce morza – czy można chcieć więcej? Ponadto ceny wciąż są tam sporo niższe niż w niedalekiej Chorwacji.

Warto jednak wspomnieć słowa Stanisława Jachowicza: „cudze chwalicie, swego nie znacie”. Nie jest powiedziane, że wakacje musimy spędzić koniecznie za granicą. Nasze polskie kurorty również cieszą oko i zachęcają do odwiedzania.

Jeżeli chodzi o północną Polskę, to zdecydowanie największą popularnością cieszą się: Władysławowo, Mielno czy Łeba, które przyciągają zarówno całe rodziny jak i grupy młodzieży. W ciągu dnia wygrzewanie się na plaży, a wieczorem do białego rana imprezy w klubach i knajpach. Tydzień nad morzem będzie nas kosztować 1500 zł.

A jeśli chcecie posmakować prawdziwego oscypka czy posłuchać jak górale wygrywają na skrzypcach po karczmach wybierzcie się w nasze polskie góry. Wszyscy wiedzą, że Zakopane to miejsce, w którym każdy prędzej czy później musi się znaleźć. Tłumy na Krupówkach czy wycieczki na Kasprowy to tylko część wrażeń, na które mogą liczyć urlopowicze. Niestety wczasy w Zakopanem są dość kłopotliwe. Po pierwsze trzeba je rezerwować z dużym wyprzedzeniem, a podróżujący samochodem muszą się przygotować na kilka godzin stania w korkach to dodatkowo za pobyt zapłacimy nawet 1850 zł.

Podsumowując, podczas podejmowania decyzji o wakacjach pamiętajmy o trzymaniu głowy na karku. Oszacujmy koszty podróży, noclegu i pobytu. Jeżeli mamy dzieci czy też pupila szukajmy miejsca, w którym będą się dobrze czuć. Nie dajmy się zwieść i nie ufajmy długoterminowej prognozie pogody, tylko zapakujmy sweter i długie spodnie. Aura szczególnie nasza polska lubi być kapryśna. Podczas naszego wypoczynku wyłączmy nasze telefony i laptopy. Firma bez nas się nie zawali a wakacje mamy tylko raz w roku. Wykorzystajmy ten czas na odpoczynek, regenerację i zebranie sił do dalszej pracy.

→ Klaudia Łączkowicz

28.07.2018

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

Klaudia Łączkowicz (ur.1998 r. w Piotrkowie Trybunalskim) – absolwentka profilu prawniczo-politologicznego w II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie. Publikowała na łamach tygodnika kulturalnego „Ziemia Piotrkowska”. Miłośniczka poezji i literatury. Obecnie prowadzi poetyckiego bloga i współpracuje z „Gazetą Trybunalską”.

 

 

12
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.