Pracujmy krócej. Inspekcja pracy apeluje: pracodawcy skróćcie czas pracy podczas upałów!

Pracodawcy – podczas upałów skróćcie czas pracy swoim pracownikom – apeluje Główny Inspektor Pracy. GIP przypomina też, że przy wysokich temperaturach pracownicy muszą mieć dostęp do bezpłatnych, zimnych napojów.

„Chrońmy zdrowie pracowników podczas upałów!” – zaapelował Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek. Z uwagi na nadzwyczajną falę upałów azaapelował on do pracodawców o skracanie czasu pracy pracownikom, w szczególności tym, których dzienny wymiar czasu pracy przekracza 8 godzin.

Główny Inspektor Pracy przypomina też o obowiązku zapewnienia nieodpłatnie zimnych napojów, gdy temperatura w pomieszczeniach pracy przekracza 28 stopni C, a na otwartej przestrzeni 25 stopni C. Napoje powinny być dostępne stale, w ilości zaspokajającej potrzeby zatrudnionych.

Przy pracach brudzących wykonywanych na otwartej przestrzeni, bez dostępu do wody bieżącej, pracodawca zobowiązany jest zapewnić do celów higienicznych co najmniej 90 l wody dziennie na każdego pracownika.

Upały w Polsce utrzymują się od wielu dni i jak prognozuje IMGW, upalne powietrze zwrotnikowe będzie się utrzymywać. Temperatura maksymalna w kraju wynosi od 28 do 32 st.; w kolejnych dniach ma wzrastać.

→ JS / Kurier PAP

1.08.2018

• foto: pixabay.com

• źródło: kurier.pap.pl

 

 

14
0

Jedna myśl na temat “Pracujmy krócej. Inspekcja pracy apeluje: pracodawcy skróćcie czas pracy podczas upałów!

 • 02/08/2018 o 19:35
  Permalink

  Jak zwykle pracodawcy niech niech zrobią to i tamto bo ciepło, a może przy okazji Główny Inspektor Pracy zaapeluje do ZUS i innych instytucji państwowych o zmniejszenie stawek za skrócony czas pracy.

  1

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.