„Nie baw się ogonem lwa, bo będziesz tego żałował” – konflikt USA i Iranu zaostrza się

Od kilku miesięcy docierają do nas niepokojące informacje z Waszyngtonu. Prezydent Donald Trump groził Iranowi wycofaniem się z porozumienia nuklearnego zawartego w 2015 r.pomiędzy Iranem a USA, Francją, Wielką Brytanią, Rosją, Niemcami, Chinami umożliwiającego kontrolę irańskiego programu nuklearnego.

Umowa ta zakazywała Iranowi wyprodukowania własnej broni jądrowej do 2025 r. Poprzednik Trumpa Barack Obama bardzo naciskał na utrzymanie tego porozumienia. Obecny prezydent stwierdził, że posiada ono sporo wad. Dodatkowo, aby zaostrzyć konflikt, Izrael oskarżył Iran o potajemną produkcję broni nuklearnej, jednak Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) miała na ten temat przeciwne zdanie.

Groźby Trumpa szybko się zmaterializowały. 9 maja, podczas konferencji prasowej, poinformował, że pakt z Iranem przestał obowiązywać. Ta decyzja spowodowała, że zostały uruchomione sankcje gospodarcze skierowane przeciwko Teheranowi.

Mimo swojej decyzji prezydent USA dodał również, że jest gotów na zawarcie nowego, lepszego i korzystniejszego sojuszu dla Izraela i USA na czas nieokreślony zakazującego m. in. testowania rakiet balistycznych.

Telewizja CNN poinformowała, że Francja, Niemcy oraz Wielka Brytania ubolewają nad zerwaniem porozumienia; z kolei społeczeństwo amerykańskie nie potrafi opowiedzieć się konkretnie czy jest za czy przeciw. Według badania przeprowadzonego w dniach 04.05 – 08.05 zerwanie porozumienia popiera 29 proc. ankietowanych. Z kolei 42 proc. badanych oceniło, że USA nie powinny wycofywać się z umowy. Pozostałe 28 proc. odpowiedziało, że „nie ma zdania” na ten temat.

Jedynymi krajami, które popierają nowe propozycje USA są Izrael, Arabia Saudyjska oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

26 lipca br. stacja ABC News powołując się na anonimowe źródła w australijskim rządzie (> link) podała, że rząd USA rozważa możliwość ataku bombowego na wybrane cele w Iranie, które wyznaczy armia australijska. Pogłoski te zostały jednak szybko zdementowane przez sekretarza obrony USA Jamesa Mattisa.

Prawdą jest natomiast, że Trump ogłosił całkowitą izolację gospodarczą Iranu oraz wydał zakaz importowania irańskiej ropy. Pierwsze następstwo sankcji pojawiło się we wtorek. Dotyczy ono m.in. zakupu lub nabycia amerykańskich dolarów przez irański rząd, przemysł samochodowy w Chinach oraz handel złotem lub metalami szlachetnymi.

Druga faza sankcji wejdzie w życie w listopadzie i będzie skierowana na przemysł naftowy. Prezydent Iranu Hassan Rouhani powiedział, że sankcje nałożone na Iran to tzw. wojna psychologiczna. Poza tym Rouhani zwrócił się bezpośrednio do Trumpa i zagroził, że jeżeli dojdzie do wojny między USA a Iranem to będzie to „matka wszystkich wojen”.

Rouhani wspomniał również, że kiedy francuska firma wycofała się z projektu gazowego, Chiny natychmiast wkroczyły, aby wypełnić tę pustkę. – W obecnych warunkach kraje azjatyckie są dla nas priorytetem – powiedział. Pozostali sygnatariusze porozumienia nuklearnego, w tym Unia Europejska, Rosja i Chiny nie wycofali się z zawartej umowy.

Czy dojdzie do kolejnej interwencji zbrojnej na Bliskim Wschodzie?

→ Klaudia Łączkowicz

19.08.2018

• collage: barma / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

20
0

Jedna myśl na temat “„Nie baw się ogonem lwa, bo będziesz tego żałował” – konflikt USA i Iranu zaostrza się

 • 11/08/2018 o 19:25
  Permalink

  Trochę się boję szaleńców, w których rękach jest taki mały czerwony przycisk. Głęboko wierzę w to, że istnieją dobrze zorganizowane służby, mogące szaleńca powstrzymać; choćby za pomocą pistoletu.

  Wszystko to jest bliżej, niż nam się wydaje.

  3

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.