80 urodziny cesarzowej polskiego kina

Jedna z ponadczasowych polskich aktorek, przewodnicząca rady Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, pierwsza dama polskiego kina – Beata Tyszkiewicz kończy dziś 80 lat.

Zadebiutowała na dużym ekranie w roli Klary w „Zemście” a potem, jak zwykła mówić, „jakoś już poszło”. Udział w filmach takich jak „Lalka”, „Noce i dnie”, „Seksmisja” czy w serialu TV „Wielka miłość Balzaka” przysporzył aktorce miliony sympatyków, a to zaledwie kilka ze stu ról filmowych, w których wystąpiła.

Była wielokrotnie nominowana do „Złotych Kaczek” i „Złotych Lwów”. Jej wkład do polskiej kinematografii został doceniony i nagrodzony licznymi nagrodami i odznaczeniami. Tyszkiewicz może się też pochwalić swoją własną gwiazdą w łódzkiej Alei Gwiazd.

W ostatnich latach mogliśmy ją oglądać w komediach romantycznych „Nie kłam kochanie” i „Listy do M.”. Oprócz tego pani Beata występowała w kilku serialach, brała udział również w reklamach. Przez długi czas zasiadała w jury programu „Taniec z gwiazdami” emitowanego w TVN, a po przejęciu formatu przez stację Polsat w „Dancing with the Stars”. Oceniała obiektywnie i szczerze nie szczędząc złośliwości drugiej jurorce Iwonie Pavlović.

W 2014 r. wywołała skandal ponieważ pierwszy raz przeklęła na żywo. Miało to miejsce po tańcu Anety Zając i Stefano Terrazzino. Aktorka wykrzyknęła wówczas: „ No jeszcze nikt mi nigdy nogami na stole przede mną nie zap**ł.” Tyszkiewicz po tym incydencie nie tłumaczyła się jednak, gdyż od zawsze uważała, że „prawdziwa dama pije, pali, przeklina i naturalnie ogląda się za mężczyznami”. Co się tyczy tych ostatnich, to faktycznie pani Beata nie traciła czasu. Trzykrotnie zamężna, po raz pierwszy z reżyserem Andrzejem Wajdą. Ma dwie córki – Karolinę i młodszą Wiktorię.

W maju 2017 r. przeszła poważny zawał serca. Postanowiła wówczas trochę zwolnić. Z tego powodu odeszła z tanecznego show. Teraz lubuje się w czytaniu i również sama pisze. Niebawem spod jej pióra wyjdzie książka o wychowywaniu dzieci. Kocha Warszawę, a przede wszystkim Wilanów, w którym żyje i gdzie się urodziła. Lubi zapach kawiarni i księgarń, których jest stałą bywalczynią.

Jubilatka nie lubi wystawnych przyjęć z licznymi daniami i fajerwerkami. Z tego względu spędzi 80 – te urodziny w swoim domu czyli jak go nazywa „miejscu na ziemi”, do którego przyjadą jej córki i wnuki.

→ Klaudia Łączkowicz

14.08.2018

• na zdjęciu: Beata Tyszkiewicz, kadr z filmu „STUDNIÓWK@”

 

 

29
0

Jedna myśl na temat “80 urodziny cesarzowej polskiego kina

 • 15/08/2018 o 20:14
  Permalink

  Jak może pisać o wychowaniu dzieci jeśli swoje nie umiała wychować.

  1

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.