Prok. Gołębiewicz: niemieckie działania podczas powstania warszawskiego to akcje czysto pacyfikacyjne, zbrodnicze

Mówimy o dziesiątkach tysiącach pokrzywdzonych. Wiemy, że te rozstrzeliwania były całkowicie bezprawne. Nikt ludności cywilnej, nikt Polaków tam mieszkających nie próbował nawet poddać jakimś procesom, nikt nie próbował przypisać jakiejkolwiek odpowiedzialności za cokolwiek, w związku z tym były to akcje czysto pacyfikacyjne, zbrodnicze i jeszcze dokonywane w sposób bardzo okrutny – powiedział PAP prok. Marcin Gołębiewicz z IPN.

Dokumentujemy wszystkie przypadki i zawsze w każdej sytuacji, gdzie moglibyśmy zindywidualizować winę poszczególnego żołnierza czy funkcjonariusza, to również dzisiaj może wchodzić kwestia ewentualnego pociągnięcia go do odpowiedzialności karnej. Podkreślam jeszcze raz: to są zbrodnie przeciwko ludzkości, które nie ulegają przedawnieniu – dodał prokurator kierujący pracami Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie.

 

 

→ (kk)

31.07.2018

• zdjęcie: fotografia z Powstania Warszawskiego, sierpień 1944 r., jeńcy niemieccy pilnowani przez powstańców; foto: Joachim Joachimczyk „Joachim”, źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego

• źródło: PAP Media

• więcej o powstaniu warszawskim: > tutaj

 

 

45
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.