Prof. A. Dudek: latem 1988 r. władze PRL wykluczały przywrócenie legalnej „Solidarności”

Tacy ludzie jak Wałęsa, Geremek, Mazowiecki i Michnik w planach Jaruzelskiego mogli wrócić do polityki i trafić do parlamentu, ale nie pod szyldem dawnej „Solidarności” – mówi PAP prof. Antoni Dudek, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

30 lat temu, 21 lipca 1988 r., mecenas Władysław Siła-Nowicki dostarczył szefowi MSW, gen. Czesławowi Kiszczakowi, poufny list Lecha Wałęsy zawierający zgodę na podjęcie rozmów politycznych. Był to początek drogi do spotkań w Magdalence i okrągłego stołu.

 

W otoczeniu Lecha Wałęsy dominowali zwolennicy rozmów, tacy jak Bronisław Geremek, Tadeusz Mazowiecki i Andrzej Stelmachowski. W ich opinii był to jedyny sposób na przełamanie impasu – powiedział w rozmowie z PAP prof. Antoni Dudek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

 

→ (kk)

21.07.2018

• foto: archiwum PAP

• źródło: PAP Media

• czytaj także: > „Andrzej Słowik: Ktoś obawiał się tego – odc. 1”

 

 

 

38
1

2 myśli na temat “Prof. A. Dudek: latem 1988 r. władze PRL wykluczały przywrócenie legalnej „Solidarności”

 • 21/07/2018 o 14:17
  Permalink

  Był to bardzo dobry wybór. Czy mogła być wówczas alternatywa? Realna nie.

  2

  6
  Odpowiedz
  • 21/07/2018 o 15:18
   Permalink

   Z tego co mówi Dudek wynika, że Wałęsa chciał spotkać się z Kiszczakiem, a nie odwrotnie. Żydki i Bolek chcieli się układać z komunistami, dlatego Bolek był im potrzeby, aby oddać władzę z twarzą, a nie w wyniku rewolucji. Wybór był! Należało czekać, aż komuchy zaczną skomleć, tyle, że wtedy nie byłoby uwłaszczenia komuchów, esbeków, ludzi ze służb wojskowych i można było zrobić pełną lustrację i budować demokrację od podstaw, a nie na fundamentach PZPR i ubecji.

   11

   2
   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.