Paliwo po 6 zł? Ropa drożeje po największych spadkach od ponad roku

Wycena kontraktów na ropę naftową w USA i Londynie rośnie, po tym jak benchmarki zanotowały w środę najmocniejsze spadki od ponad roku na fali obaw o spadek popytu w obliczu gróźb handlowych USA pod adresem Chin.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 0,7 proc. do 70,9 USD.

Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 1,7 proc. do 74,6 USD za baryłkę.

Wycena Brent tąpnęła w środę o 6,9 proc., a WTI o 5 proc.

Przedstawiciele Chin (wiceminister handlu) i USA (rzeczniczka Białego Domu) wyrazili w środę chęć nawiązania dialogu w celu rozwiązania problemów handlowych. Źródła agencyjne podają, że administracja Trumpa chce powrócić do stołu rozmów na wysokim szczeblu.

W środę Stany Zjednoczone przedstawiły listę produktów chińskich o wartości 200 mld USD, które mogą zostać obłożone 10-proc. cłami. Lista zawiera szereg kategorii dóbr przemysłowych. Chiny zapowiedziały działania odwetowe.

Oprócz wojny handlowej uwaga rynku ropy naftowej skupiona jest na sytuacji podażowej.
Zapasy ropy naftowej w USA zanotowały w ub. tygodniu największy od niemal 2 lat spadek (-12,63 mln baryłek), co pchnęło stany magazynowe surowca na najniższy poziom od lutego 2015 r.

Wznowiony został eksport ropy z libijskich terminali naftowych Ras Lanuf, Es Sider, Hariga i Zueitina, które były wyłączone z eksploatacji w związku z walkami o ich przejęcie przez lokalne partyzantki.

Na rynek ponownie zacznie trafiać dzięki temu 850 tys. b/d.

Pierwszy od 6 lat strajk na platformach wiertniczych u wybrzeży Norwegii ograniczył do tej pory podaż o 23 tys. b/d, a w Gabonie o 5 tys. b/d.

Produkcja ropy w Wenezueli spadła w czerwcu 12. miesiąc z rzędu (do 1,34 mln b/d) – wynika z danych OPEC. W środę minęło dokładnie 10 lat od ustanowienia przez Brent historycznego maksimum na poziomie 147,5 USD/b.

→ mp / Kurier PAP

12.07.2018

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• źródło: kurier.pap.pl, PAP Biznes

 

 

61
0

Jedna myśl na temat “Paliwo po 6 zł? Ropa drożeje po największych spadkach od ponad roku

 • 13/07/2018 o 07:23
  Permalink

  Gdy ropa była po 120 $ za baryłkę cena paliwa na stacjach oscylowała wokół 4,40 zł.
  Teraz cena baryłki ropy to ok. 70-80$ a cena na stacjach przekracza 5 zł.
  By żyło się lepiej…dobrej zmianie.
  PS. Jakby tego było mało PiS wprowadza nowe podatki, m.in. na paliwo tzw opłatę emisyjną w wysokości 10 gr za litr.

  2

  2
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.