Nie wychodź z domu – zostaniesz bezdomnym

Okres wakacji, to czas beztroski dla uczniów, okres trzymania się za portfel i najprawdziwsze Eldorado dla ośrodków wczasowo – wypoczynkowych w Polsce i za granicą.

Każdy chciałby się udać na urlop rodem z reklamy telewizyjnej w najatrakcyjniejsze turystycznie rejony, ale czy zawsze istnieje taka możliwość?

Przy odrobinie szczęścia, nocleg na terenie kwatery prywatnej można wynająć nawet za kwotę 25 złotych, a w przypadku hoteli o drugorzędnym standardzie, ceny te zaczynają się już od 40 zł. Należy jednak pamiętać, iż tak atrakcyjne oferty sprzedają się jak świeże bułeczki; im bliżej wakacji, tym mniej przystępnych ofert, a także sami właściciele obiektów noclegowych wykorzystują okres ’’turystycznych żniw’’ i celowo podnoszą ceny usług hotelarskich, co wbrew pozorom niespecjalnie odstrasza zainteresowanych.

Mimo znajomości realiów, co roku wielu obieżyświatów decyduje się na spontaniczny wyjazd, bez wcześniejszej rezerwacji miejsca noclegowego. Jest to bardzo ryzykowny krok, szczególnie na przestrzeni ostatnich czterech lat. Regularnie śledząc portale rezerwacyjne w internecie można zauważyć, że już na początku czerwca większość hoteli i kwater nie dysponuje wolnymi miejscami na lipiec, czy początek sierpnia. Warto zaznaczyć, że problem ten nie dotyczy tylko miejscowości położonych nad Bałtykiem, w górach i na terenie dużych miast, bo nawet w mniejszych ośrodkach daje o sobie znać.

Z własnego doświadczenia wiem, jak ciężko jest się odnaleźć w sytuacji, w której pozycja wczasowicza równa się pozycji osoby bezdomnej. Takich osób może być całkiem sporo, a natychmiastowy powrót do swojego miejsca zamieszkania nie zawsze jest prosty i możliwy, tak samo zresztą jak rezerwacja noclegu kilka miesięcy przed planowanym urlopem.

Nie ma złotego środka na rozwiązanie tego problemu. Należy podejmować w miarę szybkie decyzje i umiejętnie szukać okazji, w czym niekorzystnie jest się ograniczać jedynie do reklamowanych stron www. Tam bowiem jest największy popyt na promowane  obiekty. Warto szukać wolnych miejsc w mało popularnych stronach, a także starać się ich wyszukiwać ’‘ręcznie’’ w preferowanej przez siebie lokalizacji. Bywa, że z pomocą przychodzi najbardziej tradycyjna forma, jak gazeta z działem ogłoszeń.

→ Karolina Drezler

23.07.2018

• foto: pixabay.com

Karolina Drezler (ur. 1998 r. w Piotrkowie) –  absolwentka VI LO w Piotrkowie, studentka II roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz historii sztuki. Laureatka konkursów literackich i fotograficznych.

 

 

 

13
1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.