Ludzie listy piszą… Fotograficzny Chojniak

Tym razem list otrzymany od naszego Czytelnika pozornie dotyczy sprawy błahej, ale gdy przyjrzeć się jej z bliska już taka nie jest.

Troska mieszkańca Piotrkowa warta jest więc upublicznienia (pisownia oryginalna):

Szanowny Panie Redaktorze,

piszę do Pana jako osoby kontrolującej poczynania prezydenta miasta – K. Chojniaka. Od pewnego czasu obserwuję jego profil na jednym z portali społecznościowych. Prezydent (pewnie w związku ze zbliżającą się kampanią) zamieszcza tam sporo zdjęć, które przedstawiają jego uczestnictwo w różnych imprezach.

Zastanawiam się, kto jest autorem tych zdjęć – czy np. nie fotografowie urzędu miasta, którzy wykonują te zadania za publiczne pieniądze? Czy prezydent kupił prawa autorskie do tych zdjęć lub podpisał jakąkolwiek umowę dotyczącą korzystania z nich do prywatnych celów? Czy przypadkiem nie naraża miasta na stratę? 

W związku z powyższym oraz mając na uwadze fakt, iż samodzielnie nie umiem zmierzyć się z tą sprawą i wygrać ze sztabem miejskich prawników i ekspertów, którzy będą zapewne w pocie czoła bronić prezydenta miasta, chciałbym prosić o zbadanie sprawy i podjęcie ewentualnej interwencji. Dlaczego inni kandydaci nie mogą promować się za publiczne pieniądze korzystając z miejskich zdjęć?”

Czytelnik „GT” (imię i nazwisko do wiadomości redakcji).

Komentarz

Choć jest mało prawdopodobne, aby rzecznik urzędu miasta Jarosław Bąkowicz z własnej inicjatywy odniósł się do postawionych pytań, jak zrobiła to np. rzeczniczka Sądu Okręgowego w sprawie dotyczącej jej miejsca pracy, mimo to damy na ewentualną odpowiedź dwa, trzy dni. W przypadku braku reakcji sami napiszemy do magistratu.

→ (mb)

12.07.2018

• foto: facebook.com / screen: GazetaTRYBUNALSKA.pl

• więcej tekstów interwencyjnych: > tutaj

#chojniaknabruk

 

 

60
1

10 myśli na temat “Ludzie listy piszą… Fotograficzny Chojniak

 • 13/07/2018 o 15:20
  Permalink

  Bardzo ważna sprawa którą należy się niezwłocznie zająć. Może przy okazji weźmiecie to na tapetę?
  Tradycja polskiego parlamentaryzmu (małe kalendarium na rocznicę)

  1. Rok 1505. Konstytucja Nihil Novi wprowadza obowiązek publikowania wszelkich aktów prawnych (w tym wyroków sądów).

  OBOWIĄZYWAŁ OD 511 LAT.

  Zasadę tę złamała premier Beata Szydło w 2016 roku.

  2. Rok 1776. Sejm wprowadza zakaz stosowani tortur i uznawania dowodów uzyskanych za pomocą tortur. Zarazem pierwszy polski akt prawny zakazujący uznawania za dowody w sądzie informacji zdobytych w sposób nielegalny. Polska, wraz ze Stanami Zjednoczonymi, była drugim, po Austrii, krajem świata wprowadzającym ten zakaz.

  OBOWIĄZYWAŁ OD 241 LAT.

  Zasadę tę złamał w 2017 roku Zbigniew Ziobro w projektach ustaw o prokuraturze i zmianach w kodeksie karnym wykonawczym, a PiS-owski Sejm te zmiany uchwalił.

  3. Rok 1791. Konstytucja 3 maja wprowadza trójpodział władzy: Art. V „…trzy władze rząd narodu polskiego składać powinny i z woli prawa niniejszego na zawsze składać będą, to jest: władza prawodawcza w stanach zgromadzonych, władza najwyższa wykonawcza w królu i Straży i władza sądownicza w jurysdykcyjach na ten koniec ustanowionych lub ustanowić się mających…”. Polska konstytucja była drugim, po konstytucji Stanów Zjednoczonych nowoczesną ustawą zasadniczą.

  OBOWIĄZYWAŁ OD 224 LAT.

  Zasadę tę złamali: prezydent Andrzej Duda w projektach ustaw o KRS i SN w 2017 roku, posłowie PiS w latach 2071 i 2018, minister Zbigniew Ziobro i prezydent Andrzej Duda przeprowadzając zamach na Sąd Najwyższy w 2018 roku.

  4. W 2017 roku rozpoczął się proces stopniowej likwidacji reprezentatywnego parlamentu: barykadowanie Sejmu przed obywatelami, ograniczanie praw posłów opozycji.

  Zasad tych nie uznawali: rosyjscy zaborcy, niemieccy okupanci, komuniści i pis.
  Demokratyczny parlament istniał od 550 lat. Właśnie się kończy, wraz z polską demokracją.
  Autor: Krzysztof Łoziński
  Ciekawe czy starczy Wam cywilnej odwagi to opublikować.

  6

  3
  Odpowiedz
  • 13/07/2018 o 15:37
   Permalink

   Szanowny Panie, cywilnej odwagi nam nie brakuje. Każdy komentarz chętnie publikujemy z wyjątkiem tych, które swoją formą przekraczają obowiązujące normy społeczne i obyczajowe lub nie wnoszą nic istotnego do dyskusji. Pozdrawiamy (red.)

   4

   6
   Odpowiedz
   • 13/07/2018 o 16:59
    Permalink

    A czy zapytanie o spłatę kary zarządzonej przez sąd to pytanie które przekracza normy społeczny lub obyczajowe? Wiele razy o to pytałem, lecz nigdy nie otrzymałem odpowiedzi.

    4

    2
    Odpowiedz
    • 16/07/2018 o 11:01
     Permalink

     Jak widać odwagi jednak brakło aby odpowiedzieć na proste pytanie.

     0

     1
     Odpowiedz
   • 14/07/2018 o 23:26
    Permalink

    A kto ocenia czy komentarz wnosi coś istotnego czy też nie?

    4

    0
    Odpowiedz
 • 13/07/2018 o 13:04
  Permalink

  Samozadowolenie władzy trwa a najlepsze. Właśnie dziś magistrat w anonimowej notatce chwali się dofinansowaniem do pętli na ul. Wierzeje. Notatka krótka, o niczym. Jedna w ostatnim zdaniu autor sam się „zaorał”: „Dofinansowanie ma formę pożyczki”.
  Czy magistraccy propagandyści z Biura Prasowego mają piotrkowian za „sprawnych umysłowo inaczej”?

  Idąc tym tokiem myślenia miliony polaków uzyskało dofinansowania do zakupu domów, mieszkań, sprzętu AGD, …dofinansowanie w postaci pożyczek, kredytów, …

  6

  2
  Odpowiedz
  • 13/07/2018 o 20:01
   Permalink

   Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że WFOŚiGW udziela „dofinansowań w formie pożyczek” – chodzi o to, że pożyczka jest na preferencyjnych warunkach (oprocentowanie równe WIBOR-owi lub niższe), czyli zasadniczo za pożyczkę miasto płaci mniej niż jakby brało ją w formie normalnego kredytu, a nie „dofinansowania w formie pożyczki”

   3

   1
   Odpowiedz
 • 13/07/2018 o 09:00
  Permalink

  Zapewne to pracownicy magistratu robią serię zdjęć i część idzie na stronę miasta a część na prezydenckiego fejsa. Założę się, że pan prezydent nie prowadzi profilu na fejsie osobiście tylko zleca podwładnym…

  9

  3
  Odpowiedz
 • 13/07/2018 o 07:38
  Permalink

  Nie łudziłbym się, że jakiś „niedorzecznik” sam z siebie zareaguje. Portal ten jest codziennie czytany przez niemal wszystkich urzęndików, szczególnie tych „decyzyjnych”, ale również jest „nie pisana” zasada, że „Baryły się nie zaprasza, informuje, itp.”

  Ad rem.
  Warto również poszperać kto prowadzi wspomniany profil, bo podejrzewam, że nie sam Chojniak lecz ktoś do tego „oddelegowany”, może pan Michał B.? – często go widać z aparatem tam gdzie pojawia się Chojniak.

  Tajemnica polisznela jest również, że pracownicy Biura Prasowego musza się nieźle gimnastykować, aby ich przełożony był zadowolony ze zrobionych mu zdjęć, Pracownicy się gimnastykują, gimnastykują, ale pewnych rzeczy nie da się zmienić, chyba że ktoś nauczyłby się obsługi „fotoszopa” i próbował upiękniać zdjęcia.

  Od pewnego czasu inny profil społecznościowy (Kukiz’15 – Piotrków Trybunalski) promuje K. Chojniaka, udostępniając wiele jego wpisów. Dziej się tak od chwili „pozbycia się” Pana Piotra Radziszewskiego, który chyba entuzjastą obecnego układu nie jest zwolennikiem.

  9

  7
  Odpowiedz
 • 12/07/2018 o 19:28
  Permalink

  Zastanawiam się, kto jest autorem tych zdjęć – czy np. nie fotografowie urzędu miasta, którzy wykonują te zadania za publiczne pieniądze?

  No to ktoś zabił niezłego klina. Konflikt interesów jest – zdjęcia, za które płacą podatnicy na prywatnym profilu…Czy K. Ch – prowadząc swój prywatny profil nabył prawa do zdjęć wykonywanych przez urzędników będących na garnuszku samorządu, czyli nas wszystkich???

  12

  5
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.