Halo, pani dyrektor jest robota na szybko

W Piotrkowie Trybunalskim przy ul. Słowackiego 5 stoi obszerny, zabytkowy gmach zaprojektowany  przez wywodzącego się z miasta nad Strawą architekta Feliksa Nowickiego.

Oddany do użytku w 1909 r. obiekt przeznaczono na siedzibę piotrkowskich sądów. Śmiało można uznać go za perłę miejskiej architektury. Kilkanaście lat temu budynek przeszedł gruntowny remont, wymieniono okna, odświeżono elewację, od frontu pojawiły się nowe nasadzenia.

W 2000 r. budowla była zgłoszona do nagrody konkursie „Zadbany zabytek” ogłoszonym przez Generalnego Konserwatora Zabytków.

Przed Pałacem Sprawiedliwości znajduje się okrągła fontanna, a plac wyłożono granitowymi płytkami. Z roku na rok stan nawierzchni jest coraz gorszy, płyty pękają, a ich krawędzie unoszą się, wystając poza poziom pozostałych.

Dziennie przechodzą tędy setki czy nawet tysiące osób m. in. pracownicy administracyjni, sędziowie, prezesi i dyrektor Sądu Okręgowego Justyna Błasińska-Krawczyk.

Jak do tej pory nikt nie wpadł na pomysł, by naprawić podłoże i ograniczyć prawdopodobieństwo upadku, szczególnie osób starszych, których na korytarzach sądowych nie brakuje. O estetyce nie wspominamy.

Robota jest praktycznie bezkosztowa, wystarczy dwóch ludzi, dwie szpachelki, trochę cementu i piasku. Uszkodzone płytki można zamienić z tymi znajdującymi się w miejscach, gdzie ruch pieszych nie istnieje. Praca nad całością powinna zająć pół dniówki, a koszt materiałów wynieść 10-20 zł.

Gdyby budżet sądu pozwalał na wymianę płytek na nowe, to cena 1 sztuki waha się w przedziale od 10 do 30 zł brutto.

Na zakończenie anegdota. Zapytany niedawno prezes jednej ze spółek, przed której terenem były dwie ogromne dziury w jezdni, czy taki stan rzeczy mu nie przeszkadza, odparł z rozbrajającą szczerością: – Staram się omijać.

→ (mb)

6.07.2018

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• więcej z działu „Interwencje”: > tutaj

© materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy „Gazety Trybunalskiej”. Kup licencję

 

 

57
1

Jedna myśl na temat “Halo, pani dyrektor jest robota na szybko

 • 09/07/2018 o 21:00
  Permalink

  Szanowny Panie Redaktorze
  Czy podjął by się Pan naprawy nawierzchni w wymienionych w artykule kosztach tak by nawierzchnia spełniała wymogi bezpieczeństwa.

  4

  2
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.