„Czekam na wiatr co rozgoni, ciemne skłębione zasłony” – Kora na zawsze w naszych sercach

28 lipca b.r., to z pewnością jeden z najsmutniejszych dni dla fanów zespołu Maanam jak i dla wielu Polaków. Dzisiaj nad ranem o 5:30 w swoim rodzinnym domu na Roztoczu odeszła od nas Kora Jackowska.

„Wybitna wokalistka, poetka, malarka. Wyjątkowa kobieta, żona, matka, babcia i przyjaciółka. Ikona wolności. Zawsze bezkompromisowa w dążeniu do prawdy. Zaangażowana w ruch hipisowski, w działalność  pierwszej „Solidarności”, w budowę demokracji i ruchy kobiece” – napisał jej mąż w oświadczeniu na oficjalnym profilu artystki na facebooku.

Kora czyli Olga Aleksandra Ostrowska uchodzi również za jedną z legend polskiego rock’n’rolla. Wraz z zespołem Maanam koncertowała od 1976 do 2008 r. Wydała 11 albumów i wylansowała ponadczasowe przeboje takie jak „ Boskie Buenos” , „Kocham Cię, kochanie moje” czy „Cykady na Cykladach”. W latach 2011-2016 zasiadała w jury telewizyjnego programu „Must Be the Music. Tylko muzyka”, gdzie dała nam się poznać jako przebojowa, z poczuciem humoru, jednak pełna krytyki jurorka.

 

„Żegnaj przyjaciółko! Dziękuję za Twoją niepodległość, wieczną rebelię jaką miałaś w sobie i wolność, której się od Ciebie uczyłem”

„Niech jej tam grają cykady i niech będzie jej lepiej niż w boskim Buenos”

„Odejście Olgi Jackowskiej (Kory) dla wileu ludzi mojego pokolenia , w tym dla mnie, oznacza symboliczny koniec jakiejś epoki. Wychowaliśmy się na Maanamie, zwłaszcza w Krakowie. To były pierwsze tańce, pierwsze miłości. Szanowna Pani Olgo, dziękujemy! – tak żegnają Korę prezydent RP Andrzej Duda oraz wybitni politycy, artyści i najbliżsi przyjaciele.

W 2014. Kora po raz pierwszy publicznie powiedziała o swojej chorobie nowotworowej jajnika. Przebywała pod opieką najlepszych szpitali, lekarzy i pielęgniarek. Z chorobą walczyła mężnie do samego końca. Artystka zmarła w wieku 67 lat.

→ Klaudia Łączkowicz

28.07.2018

• foto: TVN / screen GT

Klaudia Łączkowicz (ur.1998 r. w Piotrkowie Trybunalskim) – absolwentka profilu prawniczo-politologicznego w II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie. Publikowała na łamach tygodnika kulturalnego „Ziemia Piotrkowska”. Miłośniczka poezji i literatury. Obecnie prowadzi poetyckiego bloga i współpracuje z „Gazetą Trybunalską”.

 

 

39
2

3 myśli na temat “„Czekam na wiatr co rozgoni, ciemne skłębione zasłony” – Kora na zawsze w naszych sercach

 • 30/07/2018 o 14:37
  Permalink

  Autorytet, intelekt, styl, klasa, piękno, oryginalność, szczerość,bezkompromisowość, patriotyzm, mądrość, miłość= to Jej Wielkość. ŻEGNAJ PIĘKNY CZŁOWIEKU……….pustka

  3

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.