Celnicy zatrzymali 70 ton niebezpiecznych śmieci z Włoch i Niemiec. Miały trafić na Śląsk

Ponad 70 ton niebezpiecznych odpadów, które wjechały do Polski w trzech transportach z naruszeniem przepisów o transgranicznym przemieszczaniu odpadów, zatrzymano podczas kontroli prowadzonej przez śląską Służbę Celno-Skarbową.

Jak poinformowała w piątek Grażyna Kmiecik z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, ciężarówki przyjechały do Polski z Włoch i Niemiec. Z dokumentów wynikało, że odbiorcami odpadów miały być dwie śląskie firmy.

Ustalono, że ładunki zawierały papier, styropian, opakowania z folii aluminiowej, ścinki materiałów i opakowania metalowe. Ze względu na intensywny zapach podejrzewano, że mogą być zanieczyszczone substancją organiczną. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wystąpili do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o wydanie opinii o kwalifikacji ładunku. Otrzymali informację, że doszło do nielegalnego transgranicznego przywozu odpadów.

Zgodnie z decyzją Głównego Inspektora Ochrony Środowiska ponad 70 ton odpadów zostało zwróconych za granicę.

To efekt kontroli legalności przewożonych odpadów w ramach ogólnopolskiej akcji Demeter. W woj. śląskim Służba Celno-Skarbowa przeprowadziła niemal 80 kontroli, część we współpracy z policją i Strażą Graniczną.

Warunki transgranicznego przemieszczania odpadów reguluje Konwencja Bazylejska, która szczegółowo opisuje zasady kontroli oraz procedury przemieszczania i usuwania odpadów niebezpiecznych. Za nielegalny transgraniczny przewóz odpadów grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.”Skuteczne kontrole chronią przed napływem towarów, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu ludzkiemu oraz środowisku” – przypomniała Grażyna Kmiecik.

→ Anna Gumułka / mp / Kurier PAP

20.07.2018

• foto: KAS

• źródło: kurier.pap.pl

 

 

255
0

2 myśli na temat “Celnicy zatrzymali 70 ton niebezpiecznych śmieci z Włoch i Niemiec. Miały trafić na Śląsk

 • 20/07/2018 o 19:51
  Permalink

  tylko polak jest w stanie za zielone nasrac nawet do wlasnej piaskownicy….

  6

  1
  Odpowiedz
  • 20/07/2018 o 22:13
   Permalink

   Widac nie wyjeżdżałeś nigdy na zachód skoro tak uważasz (w zasadzie to nie opinia tylko powtarzanie narracji ubitej przez komercyjne media), gdybyś tam pobył i przyjrzał sie temu co sie tam dzieje z bliska może byś dwa razy pomyślał zanim byś cos takiego napisal. Pointa – nie tylko tubylcy posługujący się językiem polskim są w stanie zrobić wiele za zielone

   3

   0
   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.