Bezmyślna straż miejska

Kierowca dużego, dostawczego samochodu popełnił cztery wykroczenia z pełną premedytacją lekceważąc obowiązujące w Piotrkowie na ulicy Sieradzkiej i Rycerskiej przepisy ruchu drogowego.
Kliknij, aby powiększyć.

Nie zastosował się do: znaku B-1 (zakaz ruchu z wyłączeniem zaopatrzenia do 3,5 t w godz. 7-15 na czas załadunki i rozładunku), znaku B-36 (zakaz zatrzymywania się), znaku B-21 (zakaz skrętu w lewo) oraz przepisów zakazujących parkowania w obrębie skrzyżowania (art. 49 1.1. Prawo o ruchu drogowym), co zostało udokumentowane na ilustracji obok.

Na miejscu pojawił się patrol straży miejskiej i… zastosował wobec kierującego „środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia”.

Taką informację otrzymaliśmy wczoraj od z-cy naczelnika Wydziału Prewencji KMP w Piotrkowi asp. szt. mgr Sławomira Szewczyka. Policja nie mogła więc skierować sprawy do sądu, bo sprawa została zakończona.

Kliknij, aby powiększyć.

Zdjęcie tytułowe przedstawia dwóch funkcjonariuszy w czarnych uniformach mijających nieprawidłowo zaparkowany samochód.

W korespondencji z „Gazetą Trybunalską” dotyczącej innego zdarzenia naczelnik SM Hofman stwierdził, że: „funkcjonariusze podejmują interwencję w oparciu o obowiązujące prawo, własne spostrzeżenia i doświadczenie”. To zdanie można uznać, jako uniwersalne motto piotrkowskiej jednostki, ale jak skomentować brak interwencji lub należytej interwencji w dziesiątkach czy setkach podobnych spraw?

Chyba tylko tak, że strażnicy nie mają własnych spostrzeżeń i należytego doświadczenia, a ich działalność jest typowo nakazowa: przełożony wydaje dyspozycję – jest realizowana, brak dyspozycji oznacza brak reakcji na oczywiste wykroczenia.

Przypominamy, że od dwóch lat trwa zainicjowana przez naszą redakcję akcja „Stare Miasto bez samochodów” (> link) mająca na celu ograniczenie ruchu kołowego w obrębie zabytkowej części Piotrkowa. Nie może być tak, aby strażnicy miejscy swoim lenistwem i bezmyślnością niweczyli obywatelskie inicjatywy i w należyty sposób nie egzekwowali przepisów prawnych.

→ (mb)

6.07.2018

• foto: GazetaTRYBUNALSKA.pl

• czytaj także: > „Dlaczego piotrkowska straż miejska nie ma strony internetowej i profilu BIP?”

 

 

48
3

15 myśli na temat “Bezmyślna straż miejska

 • 07/07/2018 o 00:46
  Permalink

  Ty no fajnie jeszczeble wsponim udostepnianie prywatnych danych weszlo cos takiego jak rodo

  0

  2
  Odpowiedz
 • 06/07/2018 o 20:13
  Permalink

  Tak czytam te wasze spierdoliny i wnioskuje, że sami nie wiecie czego chcecie. Straż miejska nie reaguje- źle straż miejska reaguje- źle. Wniosek prosty.
  Jak o was chodzi to „za robotę się weźta, a nie porządnych obywateli męczycie, przecież możecie pouczyć”, a jak o innych to”mandatem go kurwa wychlostaj”. Taka mentalność Januszy

  6

  4
  Odpowiedz
 • 06/07/2018 o 19:20
  Permalink

  Przecież, żeby kupić książki za 5000 złotych to muszę podjechać pod księgarnię. Bo robiłem takie zakupy z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. A może zlikwidować księgarnię?

  6

  1
  Odpowiedz
  • 06/07/2018 o 19:51
   Permalink

   W takiej sytuacji jest Pan traktowany, jako zaopatrzenie i w godz. 7-15 może Pan śmiało wjeżdżać. Ale jeśli podjedzie Pan pod księgarnię, załaduje książki, następnie pójdzie na obiad i wróci Pan do auta za godzinę popełnia Pan wykroczenie – znak B-1. (red.)

   7

   4
   Odpowiedz
 • 06/07/2018 o 18:38
  Permalink

  Strażnicy w każdym mieście mają swoje ulubione miejsca gdzie mogą się wykazać bez ryzyka,
  że ktoś im zarzuci brak czujności. Są to swoiste poligony ćwiczeń na bloczku mandatowym.
  Straż miejska ma obowiązek monitorować i wnioskować w kwestii prawidłowości i potrzeby
  oznakowania, ale wtedy pozbawili by się możliwości ćwiczeń.
  Obywatele utworzyli formację w trosce o swoje bezpieczeństwo, a tymczasem formacja przyjęła
  wzorce z PRL-u i stała się formacją represyjną wobec obywateli.(I co nam zrobicie?)
  A gdyby tak komendant nakazał by strażnicy przestali karać mandatami przypadkowe niegroźne,
  wykroczenia, a zajęli się rzeczywistymi zagrożeniami bezpieczeństwa … ech, rozmarzyłem się.

  4

  1
  Odpowiedz
 • 06/07/2018 o 16:53
  Permalink

  A czy akcja {Stare Miasto bez samochodów” dotyczy również motocykli?

  5

  2
  Odpowiedz
  • 06/07/2018 o 17:09
   Permalink

   Dotyczy wszystkich użytkowników dróg łamiących przepisy ruchu drogowego, nie szanujących innych osób. (red.)

   3

   3
   Odpowiedz
    • 06/07/2018 o 22:16
     Permalink

     Tabliczka umieszczona pod znakiem B-1 informuje także, że nie dotyczy on „mieszkańców, właścicieli i najemców nieruchomości Starego Miasta w celu zatrzymania lub postoju na terenie tych nieruchomości”. Wynika z tego, że dwie miłe motocyklistki skorzystały z tego wyjątku. (red.)

     2

     7
     Odpowiedz
     • 06/07/2018 o 23:12
      Permalink

      W Pana artykule nie ma najmniejszej wzmianki o tym, że są to mieszkanki, właścicielki lub najemczynie nieruchomości na terenie Starego Miasta skąd więc wiedza, że takowymi są?

      6

      1
     • 06/07/2018 o 23:41
      Permalink

      To nie wiedza lecz przypuszczenie. Chyba nie sadzi Pan, ze dwie mlode, inteligentne, ostroznie jezdzace dziewczyny lamalyby przepisy? Notatka byla typowo prezentacyjna, dotyczyla nie miejsca zamieszkania lecz sposobu spedzania wolnego czasu. (red.)

      2

      4
 • 06/07/2018 o 16:34
  Permalink

  To ciekawe, bo piotrkowska SM regularnie robi naloty na zamkniętą ulicę Próchnika i wali mandanty kierowcom, którzy parkują obok przychodni. Na Stare Miasto mają widocznie polecenie ograniczonej reakcji. Wczoraj byłem na spacerze po piotrkowskiej Starówce. Na Czarnieckiego parking, na uliczkach parkingi i trzeba mieć oczy z tyłu głowy by jakiś samochód nie potrącił.

  9

  2
  Odpowiedz
  • 09/07/2018 o 09:48
   Permalink

   Szkoda, że przy okazji nie zajmą się NIELEGALNIE ustawioną barierą na ul. Próchnika przy skrzyżowaniu z ul. Piastowską – na prawym pasie w kierunku ul. Żeromskiego. Bariera ta utrudnia wjazd i stwarza zagrożenie. Jakoś na ul. Słowackiego przy przejeździe kolejowym i na POW przy przystanku podczas remontu tej ulicy mandatów nie rozdawali: https://www.epiotrkow.pl/artykul/Strefa-(bez)platnego-parkowania,8386

   2

   0
   Odpowiedz
 • 06/07/2018 o 16:31
  Permalink

  kto idzie do strazy miejskiej? ci co ich do policji ani ochrony nie przyjeli jednego dnia szaleja po miescie drugiego g…. robia bark konsekwencji

  7

  3
  Odpowiedz
 • 06/07/2018 o 15:50
  Permalink

  Bardzo słuszny artykuł. Gonić nierobów!

  9

  3
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.