Zaproszenie. „Pamiętniki” Ignacego Daszyńskiego

Tym razem w Salonie Historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi odbędzie się spotkanie historyczne zatytułowane „Niepodległość i socjalizm – dyskusja wokół Pamiętników Ignacego Daszyńskiego”.

Daszyński − galicyjski trybun i parlamentarzysta, przekonany lewicowiec, jeden z liderów Polskiej Partii Socjalistycznej. Jaką rolę odegrał przy powstaniu II RP? Jak wpłynął na kształt odrodzonego państwa i polskiej demokracji? Jakie były jego sukcesy, a jakie – porażki?

Ignacy Daszyński słynął jako charyzmatyczny mówca. Lektura jego „Pamiętników” przekonuje, ze niemal równie dobrze jak żywym słowem przywódca polskich socjalistów operował piórem. Swoje wspomnienia pisał tak, jak przemawiał: w sposób klarowny i uporządkowany, a jednocześnie z pasją, nie stroniąc od złośliwej aluzji czy ironicznego komentarza pod adresem ideowych oponentów.

Początkowe fragmenty tekstu, poświęcone latom młodzieńczym, pozwalają najlepiej poznać Daszyńskiego od strony prywatnej; w dalszej narracji natomiast doświadczenia jednostki przesuwają się na drugi plan, stają się punktem wyjścia do opowieści o postępach galicyjskiej socjaldemokracji, a później – o dziejach całego obozu lewicy niepodległościowej. Opowieść kończy relacja z pamiętnych listopadowych dni 1918 roku.

Krytyczna edycja „Pamiętników” Ignacego Daszyńskiego opracowana przez Kamila Piskałę (książka ukazała się w ramach wydawanej przez Muzeum Historii Polski serii „100-lecie niepodległości. Wspomnienia i pamiętniki”) przypomina i pokazuje w nowym świetle tę jakże zasłużoną dla polskiej niepodległości postać.

Zapraszamy 20 czerwca 2018 r. (środa) o godz. 18:00 do Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13.

Goście:

* dr Kamil Piskała (historyk, redaktor, Katedra Historii Polski Najnowszej UŁ. Autor wstępu i opracowania „Pamiętników” Ignacego Daszyńskiego).

* prof. Marta Sikorska-Kowalska (historyczka, Katedra Historii Polski XIX w. UŁ, m.in. opracowywała wybór tekstów „Historycy a socjalizm. Polska lewica niepodległościowa spod znaku Klio”).

Prowadzenie:

* dr Mikołaj Mirowski (historyk i publicysta, Muzeum Historii Polski, współpracownik Domu Literatury w Łodzi i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi).

Patronat merytoryczny:

Muzeum Historii Polski

Patronat medialny:

„Gazeta Trybunalska” i in.

→ (mm) / (mb)

19.06.2018

• grafika: organizatorzy

• więcej o konfrontacjach historycznych: > tutaj

 

 

7
1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.