XIII Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – dzień 2 (zdjęcia i video)

Najważniejszym punktem programu drugiego dnia XIII Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” było spotkanie z wicepremier Beatą Szydło.

Była szefowa rządu wystąpiła w towarzystwie ministra Piotra Naimskiego, który w 2015 r., po wyborczym zwycięstwie PiS, został mianowany sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnikiem rządu do spraw infrastruktury energetycznej.

Szydło poruszyła tematy natury ogólnej, obejmujące takie zagadnienia jak: polityka prorodzinna, mieszkaniowa i energetyczna, przyszłość górnictwa, wizerunek kraju na arenie międzynarodowej itp. O szczegółach mówił natomiast minister Naimski.

 

Bardzo ważne i konkretnie pytanie skierował do premier Szydło członek klubu „GP” z USA: – Kiedy rząd zajmie się poważnie budowaniem pomostów pomiędzy Polską, a Polonią, która w samych Stanach Zjednoczonych skupia 10 mln Polaków?

Beata Szydło uznała tę sprawę za priorytetową, przypomniała o działaniach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, marszałka Karczewskiego – przybliżającego Polskę Polonii. Nie zapomniała opowiedzieć o otwarciu kraju na naszych rodaków ze Wschodu. – Chcemy, aby relacje pomiędzy Polską a Polonią były jak najlepsze. Postrzegamy państwa (kluby „GP” – przyp. autora), jako ambasadorów polskiej sprawy – dodała.

Doniosłe i znaczące słowa padły z ust prof. Adrienne Körmendy – konsul generalnej Węgier w Polsce, która pojawiła się w Spale, aby zrelacjonować historię najnowszych stosunków polsko-węgierskich i opowiedzieć o planach budowy europejskiego ruchu obywatelskiego, który jesienią mają zainicjować środowiska prawicowe Polski i Węgier.

– My, Węgrzy mamy świadomość, że sami nie damy rady dlatego musimy liczyć na poparcie z zewnątrz. Dlatego ważne było dla nas, gdy w 2012 r. przyjechali do nas nasi przyjaciele z klubów „Gazety Polskiej”. Dało to nam poważne, mocne wsparcie – powiedziała pani konsul akcentując jednocześnie, że:

Strona polska i węgierska wierzą w ideę wspólnej Europy, ideę wspólnej Europy suwerennych narodów. Obie strony uważają, że celem współpracy w ramach tej wspólnej Europy jest stworzenie społeczeństwu godnych warunków życia, bezpieczeństwa, sprawiedliwości i wolności.

W sobotę odbyły się także spotkania z prezesem IPN Jarosławem Szarkiem, ks. dr Jarosławem Wąsowiczem, Karolem Nawrockim – dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej, dziennikarzami Strefy Wolnego Słowa m. in. z Dorota Kanią, Michałem Rachoniem, Wojciechem Muchą, Jackiem Liziniewiczem, Sebastianem Moryniem.

Ostatnim punktem programu było wystąpienie posła Antoniego Macierewicza, który skupił się na typowych dla siebie zagadnieniach.

→ Mariusz Baryła

16.06.2017

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• więcej o obecnym zjeździe KGP: > tutaj

• o ubiegłorocznym, XII Zjeździe Klubów „Gazety Polskiej”  czytaj: > tutaj

 

 

56
5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.