Wiarygodny (kredytowo) Piotrków umiera

Piotrkowski magistrat, którego zadłużenie w 2018 r. zaplanowano na niemal 150 mln zł postanowił udowodnić wszem i wobec, że z gminnymi finansami jest wszystko w porządku.

W tym celu dał ogłoszenie, że potrzebuje firmy doradczej, która przeprowadzi analizę i potwierdzi, że, wiarygodność kredytowa Piotrkowa jest niepodważalna.

Jak to ładnie wytłumaczył Przemysław Cienkowski, kierownik Referatu Zarządzania Dokumentacją
i Bezpieczeństwa Informacji, w piśmie skierowanym do redakcji „Gazety Trybunalskiej” (pisownia oryginalna):

Zleceniodawcą usługi było Miasto Piotrków Trybunalski. Wielokrotne opinie Rady Miasta o złej kondycji finansowej Miasta spowodowały podjęcie decyzji o wykonaniu ratingu.

Kliknij, aby powiększyć.

Podpisano stosowną umowę na kwotę 77 tys. 736 zł z poznańską spółką INC Rating, która wkrótce przygotowała stosowny dokument. Zgodnie z oczekiwaniami okazało się, że urząd miasta, jako kredytobiorca, jest wiarygodny w stopniu „A”, co pozwala urzędnikom zaciągać kolejne kredyty i pożyczki, a mgr inż. Krzysztofowi Chojniakowi bezustannie twierdzić, że „budżet jest bezpieczny”

Obok prezentujemy tabelę ocen pochodzącą ze strony Narodowego Banku Polskiego, aby uzmysłowić, co owe „A” oznacza. Natomiast tutaj znajduje się zamówione opracowanie. Gorąco polecamy, aby się z nim zapoznać i przekonać się jak zmieniał się kształt finansów Piotrkowa.

Przykładowo, na przestrzeni pięciu lat zadłużenie netto wzrosło o blisko 100% z 78,95 mln zł do 143,94 mln zł; tymczasem dochody zmieniły się ledwie o + 6% z 397,28 mln zł do 421,28 mln zł.

Równia pochyła – inaczej nie można podsumować rządów Chojniaka i jego kompetentnych współpracowników: Łuczak, Munika, Błaszczyńskiego, Brylskiego, Kacperka, Karzewnika, Majczyny, Patyk i co najmniej 15 radnych, których główne zajęcie, podczas obrad rady miasta, polega na dłubaniu w nosie i bawieniu się telefonem  (czytaj: > „W czasie sesji radni się nudzą”). A tymczasem… to miasto umiera.

→ (mb)

29.06.2018

• grafika: barma / GazetaTRYBUNALSKA.pl

#chojniaknabruk

 

 

45
3

2 myśli na temat “Wiarygodny (kredytowo) Piotrków umiera

 • 02/07/2018 o 08:11
  Permalink

  Miasto ma bardzo stabilny poziom dochodów i wydatków, co oznacza stagnację.
  Brak dotacji unijnych oznacza wyczerpanie się projektów na granitowe krawężniki.
  Wzrost zadłużenia jest oczywisty skoro znikąd pomocy. (reprint)

  3

  0
  Odpowiedz
 • 30/06/2018 o 08:24
  Permalink

  Tylko kto ma go zastąpić? Niestety tragedia tego miasta polega na tym, że nie widać kogoś kto mógłby z nim wygrać i jeszcze odwrócić losy tego miasta.

  12

  3
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.