Resort finansów chce zmniejszyć biurokrację

Jest pakiet zmian dotyczących sprawozdawczości w gminach i powiatach. „Dwukrotnie zmniejszy to obciążenie w samorządach” – ocenia minister finansów Teresa Czerwińska.

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów i samorządów wzięli pod lupę obowiązki sprawozdawcze jednostek samorządu terytorialnego.

„Powołaliśmy zespół, który po trzech spotkaniach zaproponował konstruktywne rozwiązania. Mamy konkret. W pierwszym etapie zmieniamy trzy rozporządzenia ministra finansów” – poinformowała w piątek prof. Czerwińska.

W nowelizowanym pakiecie znalazło się m.in. rozporządzenie w sprawie klasyfikacji budżetowej. Chodzi o sposób grupowania paragrafów klasyfikacji budżetowej.

„Ktoś może powiedzieć, że to nieistotna zmiana, ale w praktyce dwukrotnie zmniejszy to obciążenie w samorządach” – uważa prof. Czerwińska.

Zmieniane będzie także rozporządzenie w sprawie gospodarki finansowej jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych. Samorządy będą mogły same decydować o poziomie szczegółowości planów finansowych w zakresie wydatków swoich jednostek – np. szkół czy ośrodków pomocy społecznej.

W konsekwencji, jako trzecie, zmieniane będzie także rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej.

„Chcielibyśmy, żeby korzyści dla samorządów były jak najszybciej; żeby plany na 2019 r. były możliwe z uwzględnieniem tych wszystkich zmian” – zaznaczyła minister.

Pod koniec kwietnia resort finansów przeprowadził wśród gmin ankietę, sprawdzającą zainteresowanie przygotowywanymi zmianami. Ministerstwo pytało m.in., czy samorząd skorzystałby z możliwości sporządzania planów finansowych jednostek budżetowych w szczegółowości dział, rozdział, kategorie (grupy) wydatków. 65 proc. odpowiadających wskazało, że skorzystałoby z takiej możliwości.

Pakiet trzech rozporządzeń trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Wiceminister finansów, Tomasz Robaczyński podkreśla jednak, że to nie koniec prac zespołu ds. odbiurokratyzowania.

„To pierwsze nasze propozycje i nie zamierzamy na nich poprzestać. Jesteśmy w trakcie prac, które są po to, żeby z jednej strony zrezygnować z niepotrzebnych już obowiązków, a z drugiej, żeby wspierać samorządy i pozwalać im pełniej niż dotychczas decydować o ich finansach, o szczegółowości sprawozdawczości, o zarządzaniu swoim długiem” – powiedział odpowiedzialny za współpracę z samorządami wiceminister finansów Tomasz Robaczyński. „Za chwilę będziemy podejmować nowe działania” – dodał.

W skład powołanego w marcu zespołu oprócz urzędników MF wchodzą także przedstawiciele sześciu organizacji samorządowych: Związku Miast Polskich, Unii Metropolii Polskich, Związku Powiatów Polskich, Związku Województw RP, Związku Gmin Wiejskich RP oraz Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych.

→ aba / Kurier PAP

13.06.2018

• foto: pixabay.com

• źródło: kurier.pap.pl

 

1
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.