Prawo w Polsce nie jest prawem. Prof. Davies i ks. Isakowicz-Zaleski o zmianach w Ustawie o IPN

Do dyskusji o nowelizacji Ustawy o IPN, która przetoczyła się przez kraj włączyli się także intelektualiści: historyk, prof. Norman Davies i duchowny, działacz społeczny, opozycjonista ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Obaj wyrazili się krytycznie o zmianach w ustawie, choć z innego punktu widzenia. Prof. Davies w rozmowie z „Faktami” TVN powiedział:

Nikt nie wie, czy zmiana ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej jest dobrym kierunkiem czy nie. Prawo w Polsce nie jest prawem. Prawo się zmienia według momentu. Była ustawa, teraz jest nowy wariant, a za dwa miesiące może być kolejny. Trudno to komentować. Oczywiście, ta pierwsza wersja była niedobra, zrobiła duże zamieszanie na świecie. Zmiana może być trochę lepsza, ale nie biorę już tego wszystkiego za poważne. System autorytarny działa według autorytarnej woli, a nie według praw i konstytucji.

Trzeba pamiętać, że izraelski rząd jest bardzo prawicowy, nacjonalistyczny i syjonistyczny.

Oni mają swoją narrację, gdzie Polska ma niestety niekomfortowe miejsce. Wydaje mi się, że opinia rządu izraelskiego nie jest kluczowa w tej sprawie. Trzeba mieć jakieś proporcje. Owszem, ludzie na świecie, nie tylko rząd izraelski, ale też w Rosji, czasem w Niemczech, dużo w Ameryce, źle mówią o Polsce przez ignorancję. Jedyną bronią, ochroną jest wiedza. Nie jakaś ustawa. Rząd polski i wszyscy Polacy powinni walczyć wiedzą przeciw ignorancji.

Ksiądz Iskowicz-Zaleski odniósł się do działań rządu w wywiadzie udzielonym portalowi „Polonia Christiana” („ph24.pl”):

Dzisiejszą datę: 27 czerwca 2018 roku, mogę potraktować jak datę 4 czerwca 1992, kiedy dokonano tzw. nocnej zmiany rządu Jana Olszewskiego. Poszło wówczas o lustrację.

Dziś mamy podobną sytuację – już nie w nocy, ale w dzień, w tempie absolutnie nienormalnym obóz rządzący wycofał się z dotychczasowych zapisów noweli ustawy o IPN i wespół z tzw. totalną opozycją, którą tak krytykował, dokonał wolty, jak uczyniono to 26 lat temu.

Ustawa, która przeszła legalnie przez Sejm, Senat i została podpisana przez Prezydenta RP, została de facto zanegowana.

Sposób w jaki to zrobiono, pod presją trzech państw, które uważamy za sojusznicze: Stanu Zjednoczone, Izrael, Ukraina, jest skandaliczny i to przejdzie do smutnej historii Rzeczypospolitej. Niestety, Polska w setną rocznicę odzyskania niepodległości, pokazuje, że nie jest państwem samodzielnym.

Zamiast poszukiwania tej prawdy historycznej uprawiana jest „polityka historyczna”, w której można „przehandlować” pewne rzeczy.

Czym się to skończy? Tym, że w kolejnej sprawie znów wywiesimy „białą flagę”?

Kilka bolesnych słów skierował pod adresem prezydenta Dudy na „twitterze”:

→ (kk)

29.06.2018

• foto: TVN / screen GT / Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl /

• więc o nowelizacju ustawy: > tutaj

• zobacz także: > „O Kościele, lustracji, historii, polityce i… poezji – rozmowa z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim”

 

 

55
1

2 myśli na temat “Prawo w Polsce nie jest prawem. Prof. Davies i ks. Isakowicz-Zaleski o zmianach w Ustawie o IPN

 • 29/06/2018 o 19:45
  Permalink

  Zbroic się trzeba, pokazać siłę i wtedy nie będziemy wasalami

  3

  0
  Odpowiedz
 • 29/06/2018 o 19:00
  Permalink

  Jedno pytanje a jlu zydow jest w pisie ? Czego oczekiwac

  12

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.