Będą nowe tablice rejestracyjne

Tablice rejestracyjne pojazdów o zwężonej czcionce i zmniejszonych wymiarach będzie można zamawiać od 1 lipca tego roku – poinformował PAP minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jak dodał, resort pracuje nad takimi zmianami, aby kierowcy mogli jeździć bez dowodów rejestracyjnych oraz nad możliwością rejestracji auta w miejscu zakupu.

„Od 1 lipca będzie można zamawiać tablice z czcionką zwężoną i tablice o innych wymiarach niż standardowe, czyli tak zwane tablice amerykańskie” – powiedział minister.Mniejsze tablice będą pasowały do samochodów sprowadzanych z USA i krajów azjatyckich.Obecnie właściciele samochodów importowanych z rynku amerykańskiego i rynków azjatyckich zmuszeni są często do wyginania tablic, gdyż te produkowane teraz nie mieszczą się w fabrycznie przygotowanych do tego celu miejscach.

Minister poinformował też, że resort pracuje nad rozwiązaniami prawnymi, dzięki którym kierowcy nie będą musieli okazywać dowodów rejestracyjnych w czasie kontroli na drodze.

„Przygotowujemy podstawy prawne aby kierowca nie musiał mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego podczas kontroli drogowej. Platforma Cepik 2.0 powinna zapewnić już dostęp do tych informacji” – powiedział minister.

Adamczyk dodał, że dokumentów pojazdu nie trzeba będzie wozić ze sobą właśnie od momentu uruchomienia w całości systemu Cepik 2.0, którego funkcje wdrażane są obecnie etapowo i ostateczny harmonogram do czasu pełnego uruchomienia nie jest znany.Minister powiedział też, że resort pracuje też nad zmianą prawnych regulacji tak, aby można było rejestrować pojazdy w miejscu jego kupna, a nie w miejscu, gdzie zameldowany jest kupujący.

„Przygotowujemy też projekt zmian w przepisach, które pozwolą na pozostawienie tablic rejestracyjnych na wniosek kupującego. Tablic, które były na samochodzie przed jego zakupem. Nie trzeba więc będzie kupować nowych tablic, co przyniesie kierowcom pewne oszczędności” – dodał szef resortu infrastruktury.

→ Łukasz Pawłowski / Mariusz Politaba / mp / Kurier PAP

16.06.2018

• foto: pixabay.com

• źródło: kurier.pap.pl

 

 

421
0

Jedna myśl na temat “Będą nowe tablice rejestracyjne

 • 16/06/2018 o 22:56
  Permalink

  Kiedyś o Polsce mówiono, że to kraj najmniejszych samochodów (chodziło oczywiście o nasze „Maluchy” czyli Fiaty 126p) i największych tablic rejestracyjnych. Skoro mamy już większe samochody, to tablice rejestracyjne możemy zmniejszyć, mogą być nawet takie małe jak we Włoszech.

  3

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.